Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do lekarzy, aby z powodu braku szczepionki nie rozpoczynać szczepienia nowych pacjentów produktami Gardasil i Gardasil 9. Producent tych szczepionek – firma MSD – informuje, że braki odczuwalne będą do końca 2021 roku.
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy MSD, jako podmiotu odpowiedzialnego, w sprawie Gardasilu i Gardasilu 9. Firma poinformowała, że w związku ze wzrostem popularności szczepień na HPV ma kłopoty z zaspokojeniem rosnącego zapotrzebowania. Ponieważ brakuje odpowiedniej ilości preparatu na rynku globalnym, dostawy w pierwszej kolejności trafić mają do państw, które już wcześniej rozpoczęły swoje narodowe programy szczepień przeciw HPV. Dostawy ominą zatem Polskę i jak informuje MSD, taka sytuacja potrwać ma przełomu lat 2021/2022. Dopiero wówczas uda się zwiększyć produkcję do poziomu umożliwiającego dostawy szczepionek dla kolejnych państw, w tym Polski.
Jednocześnie Ministerstwo i MSD zapewniają, że podejmą kroki, które zapewnić mają szczepionki tym pacjentom, którzy rozpoczęli już jej przyjmowanie. Szczepionkę podaje się w kilku dawkach – dwóch lub trzech, w odstępie 6 miesięcy. „Ilość dawek Gardasil 9, które firma MSD dostarczy na polski rynek w pierwszym kwartale 2020 roku umożliwi dokończenie schematów szczepień pacjentom, którzy w 2019 r. rozpoczęli szczepienie w ramach programów zdrowotnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego” – informuje w liście do Naczelnej Izby Lekarskiej wiceminister Maciej Miłkowski.
W przypadku pacjentów indywidualnych, którzy rozpoczęli w 2019 r. szczepienie Gardasil 9, planowane jest uruchomieniem specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia.
Gardasil – to domięśniowa szczepionka, której głównym zastosowaniem jest uodparnianie osób od 9. roku życia w profilaktyce HPV, m.in. w zmianach przednowotworowych, w raku pochwy, odbytnicy, szyjki macicy. Gardasil jest podawany również w przypadku profilaktyki brodawki narządów płciowych wywołanych przez wirus HPV. Do zakażenia wirusem HPV (Human Papillomavirus, ludzki wirus brodawczaka) dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.
Rak szyjki macicy, przed którym chronić mają szczepienia przeciw HPV, jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku na świecie umiera 230 tysięcy kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 tysięcy. W Polsce odnotowuje się ok. 3 tysięcy zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, a połowa chorych umiera.
Zgodnie z zapisami Narodowej Strategii Onkologicznej, Polska ma rozpocząć refundację szczepień dziewczynek przeciwko wirusowi HPV od stycznia 2021 roku.
© mZdrowie.pl