Według szacunków HTA Consulting, z pięciu leków umieszczonych przez Ministra Zdrowia na liście innowacyjnych technologii medycznych, które mogą być finansowane przez Fundusz Medyczny, skorzysta maksimum 300 pacjentów rocznie.
Liczba ta może się zmniejszyć, w zależności od efektów negocjacji z ich producentami, które będą się teraz toczyć w trybie ustawowym. Ocena potencjalnej liczby pacjentów w zestawieniu z poszczególnymi innowacyjnymi technologiami:
Giwosyran sodowy – około 50-60 pacjentów rocznie. Dotyczy leczenia chorych na ostrą porfirię wątrobową (AHP) u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat.
Imlifidaza – około 120 pacjentów rocznie (dorośli). To leczenie desensytyzacyjne (odczulanie) u wysoko immunizowanych dorosłych biorców przeszczepu nerki.
Lumazyran sodu – około 6-7 pacjentów (dzieci i dorośli) rocznie. Dotyczy leczenia chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1.
Onasemnogen abeparwowek – około 40-50 pacjentów (dzieci) rocznie. To leczenie chorych na rdzeniowy zanik mięśnI (SMA) 5Q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i klinicznym rozpoznaniem SMA typu 1 lub chorych z rdzeniowym zanikiem mięśni 5Q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i z nie więcej niż 3 kopiami genu SMN2.
Pretomanid – około 40 pacjentów rocznie (dorośli). Dotyczy leczenia chorych na gruźlicę lekooporną (MDR/XDR).
© mZdrowie.pl