Międzynarodowy zespół kierowany przez dr. Josefa Penningera z University of British Columbia testuje lek blokujący drogę, którą SARS-CoV-2 wykorzystuje do zainfekowania organizmu człowieka.
Badanie daje nowy wgląd w kluczowe aspekty działania wirusa SARS-CoV-2 na poziomie komórkowym, a także w jaki sposób może on infekować naczynia krwionośne i nerki. Informacja ta została opublikowana 2 kwietnia w magazynie „Cell”.
– Mamy nadzieję, że nasze wyniki będą miały wpływ na opracowanie nowego leku do leczenia chorych podczas tej bezprecedensowej pandemii – mówi dr Josef Penninger, profesor na wydziale medycyny UBC, dyrektor Instytutu Nauk Przyrodniczych i Kanadyjskiego Instytutu Badawczego w zakresie genetyki funkcjonalnej. – Wirus powodujący COVID-19 jest spokrewniony z koronawirusem SARS. Nasza poprzednia praca pomogła szybko zidentyfikować ACE2 jako drogę dostępu SARS-CoV-2 do organizmu, co wiele mówi na temat tej choroby. Teraz wiemy, że terapia skoncentrowana na ACE2 może być rzeczywiście bardzo skutecznym leczeniem ukierunkowanym konkretnie na ścieżkę, którą wirus musi przejść, aby nas zarazić. Jest nadzieja na tę straszną pandemię.
We wcześniejszych pracach dr Josef Penninger i jego zespół z University of Toronto i Institute of Molecular Biology w Wiedniu po raz pierwszy zidentyfikowali ACE2 i stwierdzili, że w żywych organizmach jest ono kluczowym receptorem dla SARS. Obecnie istnieje wiele badań nad koronawirusem SARS-CoV, odpowiedzialnym za pandemię w latach 2002 i 2003. Wiadomo coraz więcej na temat tego, w jaki sposób oba wirusy atakują ludzkie komórki. Ich białka łączą się z receptorem kodowanym przez gen ACE2, występujący na powierzchni pęcherzyków płucnych. Podczas gdy epidemia COVID-19 nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, nadal brakuje klinicznie udowodnionej terapii przeciwwirusowej lub leczenia ukierunkowanego konkretnie na krytyczny receptor SARS-CoV-2.
– Nasze nowe badanie dostarcza bardzo potrzebnych bezpośrednich dowodów na to, że lek o nazwie APN01 (ludzki rekombinowany rozpuszczalny enzym konwertujący angiotensynę 2 – hrsACE2), wkrótce zostanie przetestowany w badaniach klinicznych przez europejską firmę biotechnologiczną Apeiron Biologics. Może on być skuteczny jako terapia przeciwwirusowa w COVID-19 – twierdzi dr Art Slutsky z Keenan Research Center for Biomedical Science of St. Michael’s Hospital i profesor na Uniwersytecie w Toronto.
W hodowlach komórkowych analizowanych w bieżącym badaniu hrsACE2 hamował obciążenie koronawirusem 1000–5000 razy. W skonstruowanych replikach ludzkich naczyń krwionośnych i nerek – organoidów wyhodowanych z ludzkich komórek macierzystych – naukowcy wykazali, że wirus może bezpośrednio infekować i powielać się w tych tkankach. Dostarcza to ważnych informacji na temat rozwoju choroby i faktu, że ciężkim przypadkom COVID-19 towarzyszy niewydolność wielonarządowa i uszkodzenia sercowo-naczyniowe. HrsACE2 zmniejszył również zakażenie SARS-CoV-2 w tych inżynieryjnych tkankach ludzkich.
– Stosowanie organoidów pozwala nam na bardzo zwinne testowanie terapii, które są już stosowane w przypadku innych chorób lub są bliskie zatwierdzenia. W takich chwilach ludzkie organoidy oszczędzają czas, który spędzilibyśmy na testowaniu nowego leku u ludzi – tłumaczy Núria Montserrat, profesor ICREA w Instytucie Bioinżynierii Katalonii w Hiszpanii.
Dr Josef Penninger dodaje, że wyniki tych badań wynikają z niesamowitej współpracy naukowców i firm akademickich, w tym grupy dr. Ryana Condera w STEMCELL Technologies w Vancouver, dr Nurii Montserrat w Hiszpanii, dr. Haibo Zhanga i Arta Slutsky z Toronto, a zwłaszcza zespołu biologii zakaźnej Ali Mirazimi w Szwecji, którzy „od tygodni pracują niestrudzenie dzień i noc, aby lepiej zrozumieć patologię tej choroby i zapewnić przełomowe możliwości terapeutyczne”.
Badania te zostały częściowo wsparte przez rząd federalny Kanady poprzez fundusze nadzwyczajne skoncentrowane na przyspieszeniu rozwoju, testowania i wdrażania środków przeciwdziałania epidemii COVID-19.
źródło: University of British Columbia
© mZdrowie.pl