Europejska Agencja Leków odnotowuje wzmożoną aktywność sprzedawców fałszywych leków, związaną z pandemią COVID-19. „Nie kupujcie leków z nielegalnych źródeł, przy zakupach w internecie sprawdzajcie czy są legalnie zarejestrowane” – apeluje.
„Dostawcy mogą twierdzić, że ich produkty pomogą w leczeniu lub zapobieganiu COVID-19. Mogą także zapewniać łatwiejszy dostęp do legalnych, lecz trudno dostępnych terapii. Takie produkty w ostateczności mogą się okazać sfałszowanymi lekami” – przestrzega EMA. Agencja zaleca kupowanie leków wyłącznie w aptekach, w sklepach – jeśli chodzi o produkty dostępne w obrocie pozaaptecznym – lub aptekach internetowych, zarejestrowanych przez właściwe organy krajowe. Listy zarejestrowanych aptek internetowych w krajach UE można znaleźć na stronie internetowej EMA lub bezpośrednio na stronach internetowych właściwych organów krajowych. W Polsce taką stronę prowadzi GIF pod adresem https://www.gov.pl/web/gif/sprzedaz-lekow-w-internecie.
W 2014 roku Komisja Europejska wprowadziła wspólne logo, które umożliwia identyfikację aptek legalnie sprzedających leki w internecie. Wspólne logo ma na celu zapewnienie pomocy przy sprawdzeniu, czy strona internetowa, na której oferowane są leki, działa legalnie. Wspólne logo wyświetla się na stronie każdej legalnej apteki internetowej. „Po kliknięciu na stronie w powyższe logo, powinno nastąpić przekierowanie do wpisu danej apteki w Rejestrze Aptek. Rejestr Aptek jest miejscem, w którym poszczególne Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne wprowadzają dane dotyczące aptek funkcjonujących na rynku. Obecność apteki w rejestrze świadczy o jej legalności i gwarantuje posiadanie zezwolenia przez daną placówkę” – zapewnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
GIF przestrzega, że kupowanie leków sfałszowanych niesie za sobą poważne ryzyka. Przede wszystkim to, że nie zadziała, gdyż podmioty działające nielegalnie mogą sprzedawać jako dowolną substancję, niekoniecznie leczniczą. Taki produkt może zaszkodzić, bo handlarze fałszywkami mogą sprzedawać produkty przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane. „Wreszcie lek wywoła poważną chorobę, gdyż podmioty działające nielegalnie mogą np. sprzedawać leki sfałszowane o nieznanej jakości i nieznanym działaniu” – pisze GIF.
© mZdrowie.pl