W latach 2000-2016 w Unii Europejskiej zarejestrowano 175 nowych leków przeciwnowotworowych. Spośród nich było 111 (63 proc.) leków stosowanych w terapii guzów litych oraz 64 leki stosowane w terapii nowotworów krwi (37 proc.) Co drugi lek spełniał kategorię wysokiego i bardzo wysokiego stopnia innowacyjności.
W Polsce w okresie od maja 2018 do marca 2020 r. nastąpił znaczący wzrost w dostępie chorych do nowych leków i wskazań w terapii nowotworów krwi zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Funkcjonuje obecnie 13 programów lekowych w zakresie leczenia nowotworów krwi, co stanowi 39 proc. wszystkich programów lekowych zawierających leki przeciwnowotworowe (jest ich 33).

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba osób chorujących na nowotwory krwi w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła w Polsce ponad dwukrotnie. W naszym kraju z nowotworami krwi żyje ok. 100 tysięcy osób. Najwięcej zachorowań na nowotwory krwi obserwuje się u osób między 50. a 79. rokiem życia (około 60 proc.) Wczesne rozpoznanie choroby jest kluczowe dla skuteczności terapii. Leczenie nowotworów krwi – to technologie medyczne, czyli lekowe oraz nielekowe, czyli przeszczepianie komórek krwiotwórczych.
Dlatego też bardzo ważnym jest umożliwienie dostępu refundacyjnego do dostępnych rynkowo leków w terapii nowotworów krwi zalecanych przez standardy kliniczne towarzystw naukowych.
Poniżej przedstawiono (w oparciu o wypowiedzi specjalistów hematologów, analizy weryfikacyjne AOTMiT oraz inne dane z domeny publicznej) listę zarejestrowanych w Unii Europejskiej wybranych nowych leków i nowych wskazań, na których refundację oczekują chorzy z nowotworami krwi w Polsce.

(Dr n. med. Jakub Gierczyński, MBA, ekspert systemu ochrony zdrowia)