Pojawiły się informacje, że brakuje leków stosowanych m.in w leczeniu raka jelita grubego. Resort uspokaja i informuje, że oksaliplatyna jest już „w drodze”. „Ministerstwo Zdrowia powinno mieć jakiś plan awaryjny w takich sytuacjach” – mówi Błażej Rawicki, prezes EuropaColon Polska.
„Już sam fakt pojawienia się niedoborów akurat tego leku świadczy o słabej komunikacji resortu z lekarzami. Tymczasem dla chorych na raka jelita grubego to dosłownie sprawa życia i śmierci” – zauważa w piśmie przesłanym @mZdrowie.pl EuropaColon Polska.
Stowarzyszenie wyraża zaniepokojenie problemami w dostępie do podstawowego leku w leczeniu nowotworów układu pokarmowego, które zgłaszają pacjenci. „Pacjenci są zdezorientowani. Lekarze rozkładają ręce. Nie po raz pierwszy mamy do czynienia z problemami w dostawie tego leku. Takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień. Leczenie onkologiczne wymaga ciągłości.
Ministerstwo Zdrowia uspokaja. „W tym tygodniu pierwsza dostawa z importu zasiliła szpitale. Kolejne dostawy będą w przyszłym tygodniu oraz na początku lutego powinna powrócić normalna dostępność” – zapewnia Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.
„Trudno zaakceptować braki w dostępie do leków, zwłaszcza w chorobach onkologicznych. Ministerstwo powinno podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Z wypowiedzi ministra wynika, że temat nie jest obcy w resorcie. Szkoda jednak, że komunikacja z lekarzami musi być nie najlepiej zorganizowana, bo nie wiedzą co maja odpowiadać pacjentom, gdy ci przychodzą na kolejne podanie leku” – podkreśla Błażej Rawicki.
Oksaliplatyna to organiczny lek cytostatyczny stosowany w chemioterapii nowotworów złośliwych, głównie w leczeniu raka jelita grubego. Lek można stosować tylko w wyspecjalizowanych oddziałach onkologicznych i podawać pod nadzorem onkologa.
Każdego roku na raka jelita grubego zaczyna chorować 18 tysięcy Polaków. Co czwarty pacjent, u którego diagnozuje się raka jelita grubego, ma od razu postać rozsianą, czyli przerzuty do innych organów. Choroba diagnozowana jest za późno, także dlatego, iż polscy pacjenci zaniedbują badania profilaktyczne. Wskaźnik przeżyć pięcioletnich z rakiem jelita grubego jest w Polsce niższy o ponad 10 proc. od średniej europejskiej.
© mZdrowie.pl