Mijają dwa lata działania Funduszu Medycznego. Wprowadzenie tej ścieżki spełniło oczekiwane cele w zakresie przyspieszenia procesów. Jednocześnie odsetek refundowanych innowacyjnych technologii wynosi nadal 50 proc. Dane te pokazują, że do połowy rozważanych terapii innowacyjnych wciąż nie ma dostępu – mówi Magdalena Władysiuk, prezes Stowarzyszenia CEESTAHC.
Jak mówi Magdalena Władysiuk – “Niedługo miną pierwsze dwa lata funkcjonowania subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego w ramach Funduszu Medycznego. W tym czasie Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała dwa wykazy technologii o wysokim poziomie innowacyjności (TLI, pierwsza w lutym 2021 roku) oraz jeden wykaz leków o wysokiej wartości klinicznej (TLK). Spośród 16 technologii o wysokiej innowacyjności z list Ministerstwa Zdrowia do refundacji weszło 44 proc. (7), a trzy kolejne są w procesie rozpatrywania. Czas od rejestracji Europejskiej Agencji Leków do wydania decyzji o refundacji w 2021 roku to średnio 2067 dni, a w 2022 roku 1887 dni. W ramach Funduszu Medycznego czas ten wynosi średnio 616 dni.
W przypadku listy technologii o wysokiej wartości klinicznej zostało zrefundowanych 50 proc. leków (7 z 14), lecz producenci zdecydowali się na refundację w ramach klasycznej ścieżki refundacyjnej. Czas od rejestracji tych technologii medycznych do uzyskania refundacji wynosi 1072 dni.
Jednocześnie w wyniku pierwszych doświadczeń doszło do zmiany ustawy i wprowadzenia nowych rozwiązań, przede wszystkim wprowadzenie drugiej decyzji refundacyjnej w ramach subfunduszu oraz wydłużenie czasu oceny efektywności technologii w ramach wprowadzonych porozumień podziału ryzyka. Wprowadzenie tej ścieżki spełniło oczekiwane cele w zakresie przyspieszenia procesów. Jednocześnie odsetek refundowanych innowacyjnych technologii wynosi nadal 50 proc. Dane te pokazują, że do połowy rozważanych terapii innowacyjnych wciąż nie ma dostępu. Podniesienie środków na refundację w ramach subfunduszu wskazuje, że Ministerstwo Zdrowia zaczyna traktować tę ścieżkę jako preferowaną i istnieje nadzieja na poprawienie dostępu do innowacji. Liczymy na to, że lista AOTMiT będzie się stopniowo poszerzać. W marcu opublikowana zostanie nowa lista technologii o wysokim poziomie innowacyjności.”
ANALIZA HTA CONSULTING