Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy. Rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim, na studiach stacjonarnych, planowane jest 1 października 2023 r.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii przez członków Senatu UW, rektor prof. Alojzy Z. Nowak podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego. Oznacza to, że po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy. Rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim, w trybie studiów stacjonarnych, planowane jest 1 października 2023 r. Kolejnym krokiem uczelni będzie przygotowanie programu studiów i wystąpienie z wnioskiem do ministra edukacji i nauki o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunku lekarskim, nad czym pracują zespoły powołane przez rektora UW.
“Prace naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, jak łączyć wiedzę humanistyczną i medyczną, prowadząc interdyscyplinarne badania o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa. UW ma znaczące osiągnięcia i silną pozycję w fizyce, biologii, chemii, nanotechnologiach, sztucznej inteligencji, a także psychologii, etyce, moralności i innych dyscyplinach z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Wydział Medyczny będzie opierał się m.in. na interdyscyplinarności wiedzy naukowej z wymienionych dziedzin, ale także tych bezpośrednio związanych z medycyną” – powiedział rektor Alojzy Z. Nowak.
Programy studiów na Wydziale Medycznym będą koncentrowały się na nauczaniu podstaw teoretycznych medycyny i zasad praktyki medycznej na najwyższym poziomie. Kształcenie ma zapewnić studentom zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności praktycznych, w tym klinicznych umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych, które są niezbędne do wykonywania zawodu lekarza. Według zapowiedzi UW, kształcenie na nowym wydziale będzie wyróżniała realizacja nowego podejścia do edukowania przyszłych lekarzy – zgodnego z ideą humanizacji medycyny. Koncentruje się ono na wzmocnieniu aspektów komunikacji z pacjentem, kompleksowego podejścia do pacjenta i jego bezpieczeństwa oraz współpracy zespołowej w ramach różnych grup zawodowych w systemie ochrony zdrowia. Wykorzystane będą też innowacyjne osiągnięcia w stosowaniu nowych technologii w medycynie. Mowa m.in. o nowoczesnych metodach obliczeniowych i o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie.
Z informacji podanych przez Uniwersytet Warszawski wynika, że od 1 października 2023 r. kształcenie na Wydziale Medycznym odbywać się będzie na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych. W pierwszej edycji studiów zaplanowano przyjęcie ok. 60 osób, w kolejnych latach planuje się zwiększenie limitu przyjęć oraz uruchomienie studiów niestacjonarnych, studiów prowadzonych w języku angielskim, a także uruchomienie kolejnych kierunków studiów, studiów podyplomowych i innych form kształcenia. W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny będzie zlokalizowany w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Docelowo powstać ma odrębny budynek dydaktyczny.
Wydział Lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816–1950, ale jego tradycja sięga 1809 r., w którym utworzono w Warszawie Szkołę Lekarską. Wydział Lekarski i Wydział Farmaceutyczny odłączono od UW wiosną 1950 r., tworząc odrębną Akademię Medyczną.
Uniwersytet Warszawski – to największa szkoła wyższa w Polsce. Na kierunkach licencjackich i magisterskich studiuje w niej 40,3 tys. osób. Roczny budżet uczelni wynosi 1,7 mld zł.