W ostatniej wersji konsultowanego od czerwca projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza znalazły się zapisy ułatwiające zatrudnianie w Polsce lekarzy spoza Unii Europejskiej.
Nowa wersja projektu zawiera zasadniczą zmianę, która dotyczy możliwości podjęcia w Polsce pracy w charakterze lekarza bez konieczności nostryfikowania dyplomu.
Nowe zapisy przewidują taką możliwości w wypadku uzyskania przez lekarza z zagranicy prawa wykonywania zawodu na określony czas (maksymalnie pięć lat) – o ile wniosek taki poprze polski świadczeniodawca, zatrudniający lekarza. Lekarz miałby prawo do wykonywania zawodu, które dotyczyłoby jednak wyłącznie pracy dla świadczeniodawcy, który jego wniosek poparł.
Zagraniczny lekarz będzie jednak musiał odbyć dodatkowe szkolenie. „Celem przeszkolenia praktycznego pod nadzorem opiekuna będzie przygotowanie lekarza cudzoziemca do pracy w polskiej służbie zdrowia. Powyższe obwarowania dadzą możliwość zatrudniania z jednoczesną merytoryczną kontrolą samorządu zawodowego, w trybie skróconym, lekarzy cudzoziemców spoza UE” – czytamy w projekcie.
Zmiany wprowadzone do projektu ułatwić mają zatrudnianie zarówno lekarzy, którzy nie są obywatelami RP, jak i Polaków, którzy zdecydowali się na zagraniczne studia lekarskie.