Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki w obecności przewodniczącej senackiej komisji zdrowia Beaty Małeckiej-Libery wręczył nominacje członkom nowo powołanego zespołu doradców komisji zdrowia.
W skład zespołu wchodzą: Artur Białoszewski, Maciej Bogucki, Michał Czarnuch, Mariola Dwornikowska-Dąbrowska, prof. Jerzy Duszyński, prof. Robert Flisiak, prof. Zbigniew Gaciong, prof. Teresa Jackowska, dr Zbigniew M. Karaczun, Hanna Majszczyk, Marcin Pakulski, Władysław Perchaluk, prof. Bolesław Samoliński, dr Christoph Sowada i prof. Cezary Szczylik.
Tomasz Grodzki stwierdził, że jest dumny, iż w tej kadencji senacka komisja zdrowia robi tak wiele, „aby kulejący system ochrony zdrowia starać się wyprowadzić na właściwe tory” – „Mamy wiedzę, z praktyki i doświadczenia, ale doszliśmy zgodnie do wniosku, że będzie lepiej dla Polek i Polaków – dla nas wszystkich – jeśli wesprzemy się opinią wybitnych ekspertów, od których nie oczekujemy niczego innego, jak tylko podzielenia się swoją wiedzą. Oczekujemy tylko tego, abyśmy mogli zgodnie pracować po to, aby walka z tą straszna pandemią przyjęła jakieś racjonalne przesłanki. Ale również po to, ażeby w okresie po pandemii, kiedy wszyscy będziemy „lizali rany”, polską ochronę zdrowia starać się wprowadzić na ścieżkę prawidłowej pracy, na której w tej chwili de facto nie jest”.
Przewodnicząca komisji zdrowia senator Beata Małecka-Libera zaznaczyła, że najważniejsze będzie wykorzystanie wiedzy i doświadczenia do przygotowania konkretnych rozwiązań legislacyjnych. W jej opinii przed systemem ochrony zdrowia stoi wiele problemów, dlatego należy podchodzić do ich rozwiązania w sposób twórczy – nie tylko tych, wynikających z COVID-19, lecz także m.in. do organizacji systemu po pandemii, w dobie takich wyzwań jak zmiany klimatu, nierówności społeczne, współpraca w ochronie zdrowia na szczeblu europejskim, czy zmiany w podejściu do zdrowia publicznego. Senator Beata Małecka-Libera deklarowała, że formuła zespołu jest otwarta i w przyszłości będą zapraszani kolejni eksperci, specjalizujący się w dziedzinach, których będą dotyczyły prace w Senacie.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia zespołu uznano, iż najpilniejsza jest analiza projektu strategii szczepień przeciwko koronawirusowi, którą opracował rząd. Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że jest to ambitne zadanie, a szczepienia powinny być przeprowadzone na jak największą skalę. Jednak wyrazili zaniepokojenie, że plan został opracowany przez urzędników i nie został skonsultowany z ekspertami. Obawy wzbudza także sceptyczne nastawienie obywateli do poddania się szczepieniom i liczne głosy antyszczepionkowców, które mimo braku merytorycznych przesłanek, mogą ich w tym nastawieniu utwierdzać. Zaznaczono, że równolegle z przygotowaniem punktów szczepień należy pamiętać o edukowaniu obywateli.