Minister Zdrowia powołał Komitet Sterujący do monitorowania pilotażu sieci onkologicznej, jako swój organ pomocniczy. Jego zadaniem będzie monitorowanie, nadzór, analizy i przedstawienie wniosków dotyczących Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma również nadzorować badanie satysfakcji pacjentów.
Komitet zajmie się analizą ekspertyz i audytów z realizacji programu pilotażowego oraz przygotuje raport końcowy z realizacji „programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej”, wraz z wnioskami.
Do kompetencji komitetu należeć też będzie „zebranie know-how niezbędnego do wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej” oraz „podsumowanie badania satysfakcji pacjenta z zakresu opieki onkologicznej sprawowanej w ramach sieci onkologicznej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na podmiotowe traktowanie pacjenta w podejmowaniu świadomych decyzji terapeutycznych oraz przestrzeganie praw pacjenta”.
Przewodniczącym komitetu została Agnieszka Beniuk-Patoła, zastępca dyrektora Departamentu Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia. Wcześniej kierowała ona Departamentu Polityki Zdrowotnej, a jej doświadczenie zawodowe obejmuje również długoletnie kierowanie Narodowym Centrum Krwi.
W skład komitetu weszli:
- Lubomir Jurczak – przedstawiciel Rady Dialogu Społecznego,
- Szymon Chrostowski – przedstawiciel pacjentów;
- Aleksandra Rudnicka – przedstawiciel Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych;
- Beata Jagielska – Narodowy Instytut Onkologii;
- Leszek Szalak – Narodowy Fundusz Zdrowia;
- Daria Kocowska – Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ;
- Anna Zielińska – Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ;
- Hubert Pawlik – Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji;
- prof. Adam Maciejczyk – Dolnośląskie Centrum Onkologii, Polskie Towarzystwo Onkologiczne;
- prof. Stanisław Góźdź – Świętokrzyskie Centrum Onkologii;
- Tomasz Stefaniak – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Marek Karp – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku;
- Aneta Lulewicz-Kalicka – Białostockie Centrum Onkologii;
- Rafał Stec – przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych;
- oraz przedstawiciele departamentów Oceny Inwestycji, Analiz i Strategii oraz Systemu Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.
Podstawowym celem wprowadzenia sieci onkologicznej jest poprawa jakości leczenia i wyników leczenia nowotworów. Podczas dokonanej niedawno przez parlamentarny zespół ds. onkologii analizy zwracano uwagę, że w ośrodkach uczestniczących w programie skrócił się czas oczekiwania na wizyty pierwszorazowe, znacząco spadł procent niekompletnych badań histopatologicznych (zarówno diagnostyki wstępnej i pogłębionej, jak i zabiegu diagnostyczno-leczniczego) i zwiększył się dostęp do terapii refundowanych w Polsce.
© mZdrowie.pl