Profesor Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, po raz siódmy z rzędu znalazł się w prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata. To dotąd jedyny Polak z takim osiągnięciem. Drugim polskim badaczem z obszaru medycyny na tegorocznej liście jest prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii.
Na ogłoszonej 16 listopada przez Clarivate Analytics dorocznej liście najczęściej cytowanych na świecie uczonych – Highly Cited Researchers 2021 – znalazły się 6602 osoby, w tym tylko 6 z polskich uczelni. Dwie spośród nich są związane z medycyną – to profesorowie Piotr Ponikowski i Piotr Rutkowski. Prof. Piotr Ponikowski jest autorem 1055 publikacji, które odnotowały 113 588 cytowań. Prof. Piotr Rutkowski jest autorem 513 publikacji, które zanotowały 32 281 cytowań.
Lista HCR ogłaszana jest przez międzynarodową firmę analityczną Clarivate Analytics w oparciu o bazę Web of Science. Wskazuje ona uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1% najbardziej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. W tegorocznym zestawieniu znalazły się 6602 osoby z ponad 70 krajów i regionów, w tym najwięcej z USA – 2622, następnie 935 z Chin, 492 z Wielkiej Brytanii i 332 z Australii. Spośród uczelni i instytucji podawanych jako afiliacje, najwięcej osób reprezentowało Uniwersytet Harvarda – 214, następnie Chińską Akademię Nauk (194), Uniwersytet Stanforda (122), amerykański National Institute of Health (93) i pierwsze – jako z Europy – niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka (70 osób).
„Cieszę się, że po raz kolejny znalazłem się w tak zaszczytnym gronie. Traktuję to nie tylko jako sukces osobisty, ale też ważne osiągnięcie dla mojej uczelni. Bez wątpienia umocni to pozycję Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w międzynarodowych rankingach, na pewno wpłynie na naszą pozycję na liście szanghajskiej. Moja obecność na liście t- o potwierdzenie solidnej pozycji polskiej kardiologii, w Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oferujemy naszym pacjentom takie same możliwości jak nasi koledzy w dowolnym kraju Europy. Na co dzień z nimi współpracujemy i wiem, że nie mamy powodów do kompleksów. To naukowe efekty tej międzynarodowej współpracy owocują liczbą cytowań. Jesteśmy dla europejskich ośrodków partnerami. To pokazuje, że właśnie współpraca i łączenie potencjałów daje najlepsze efekty, stąd tak ważne są dla mnie działania, które rozpoczęliśmy we Wrocławiu” – mówi prof. Piotr Ponikowski.