Minister Zdrowia powołał zespół do spraw zakupu szczepionki na COVID-19, który ma działać do końca marca przyszłego roku.
Zespół będzie miał za zadanie:
- dokonanie oceny zasadności zakupu poszczególnych szczepionek przeciwko COVID-19
- dokonanie ewaluacji potencjalnych potrzeb i możliwości w zakresie zakupu szczepionki albo szczepionek, zwłaszcza „pod kątem docelowej populacji do zaszczepienia, z uwzględnieniem jej liczebności i gradacji priorytetów w zakresie szczepienia poszczególnych grup społecznych”
- monitorowanie sytuacji międzynarodowej w przedmiocie dostępności szczepionek, w tym procesu dopuszczania do obrotu oraz faktycznej dostępności rynkowej;
- opracowanie rekomendacji dotyczących wykonania porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19, w ramach europejskiego porozumienia
Przewodniczącym zespołu będzie „podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedzialny za kwestie związane z problematyką lekową”, czyli Maciej Miłkowski. W skład komisji wejdzie także sześciu innych przedstawicieli resortu (z różnych departamentów), po jednym przedstawicielu Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Inspektora Farmaceutycznego; Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i Ministerstwa Finansów. Skład uzupełnią konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz przewodniczący Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych.
W pracach zespołu mogą uczestniczyć, bez prawa głosu, eksperci zewnętrzni zaproszeni przez przewodniczącego.
Zgodnie z projektem uchwały Rady Ministrów, Polska ma przystąpić do ogólnoeuropejskiego porozumienia, dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19. Rząd liczy na to, że przystępując do porozumienia zyskamy „możliwość wykorzystania silnej pozycji negocjacyjnej Komisji Europejskiej” do korzystnego zakupu szczepionek. Mechanizm porozumienia opiera się na wcześniejszym finansowaniu prac nad potencjalnymi szczepionkami, które obecnie wymagają dopiero opracowania. Komisja Europejska chce zawrzeć porozumienia o wczesnym zakupie szczepionek przeciw COVID-19 z kilkoma potencjalnymi dostawcami, tak aby zmaksymalizować szanse na opracowanie szczepionki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 150 podmiotów na świecie prowadzi prace nad szczepionką na koronawirusa, a 23 z nich jest w swoich pracach „w fazie wysoko zaawansowanej”. Liderami wyścigu po nowy lek jest AstraZeneca (której szczepionka powstaje we współpracy z Oxford University) oraz amerykańska Moderna.
© mZdrowie.pl