Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy porównał rynek pracy lekarzy w 2020 i 2022 roku. Ostatnie dwa lata przyniosły zmiany w zakresie łączenia pracy w publicznej i prywatnej opiece zdrowotnej. Niezmiennie główną rolę odgrywa tu kwestia wynagrodzenia.
W latach 2020-2022 Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przeprowadził badanie, którego celem było ukazanie zmian na rynku pracy lekarzy. Ostatnie dwa lata obfitowały w zjawiska, które bezpośrednio lub pośrednio dotknęły sektor ochrony zdrowia: miesiące pandemii, wzrastająca inflacja oraz trwający już prawie rok kryzys migracyjny wywołany konfliktem zbrojnym u naszych sąsiadów. W 2020 roku w ankiecie wzięło udział 2030 lekarzy (w tym 3 proc. lekarzy dentystów), a w 2022 roku formularz wypełniło 1789 lekarzy (w tym 1 proc. lekarzy dentystów).
W porównaniu do roku 2020, lekarze obecnie chętniej ograniczają liczbę miejsc pracy do jednego lub dwóch. 27 proc. badanych pracuje tylko w jednym miejscu, 35 proc. badanych pracuje w dwóch, natomiast 25 proc. – w trzech miejscach pracy.
Co niepokojące z punktu widzenia polityki zdrowotnej, zmniejsza się czas poświęcany przez lekarzy na pracę w placówkach publicznej ochrony zdrowia. Na przestrzeni dwóch ostatnich lat większość wymienianych przez badanych atutów pracy w publicznych placówkach nieznacznie straciło na znaczeniu. Szczególnie zmniejszyło się (i tak najrzadziej wymienianie wśród atutów zatrudnienia w publicznej opiece zdrowotnej) zadowolenie z wynagrodzenia. Jako największy plus pracy w placówkach publicznych, ankietowani niezmiennie wymieniają możliwość rozwoju zawodowego. Natomiast jako największy atut pracy w prywatnej opiece zdrowotnej, lekarze wskazują wynagrodzenie. Dodatkowo w ciągu dwóch lat zdecydowanie wzrósł procent badanych, którzy są zadowoleni z atmosfery w miejscu zatrudnienia, jeżeli chodzi o prywatne placówki.
Jako główną przyczynę łączenia pracy w placówkach publicznych i prywatnych, lekarze w 2020 i 2022 roku wskazywali względy finansowe. W odpowiedzi na pytanie „Jaka kwota netto (jeden etat, zatrudnienie na umowę o pracę) byłaby dla ciebie satysfakcjonująca w przypadku pracy w publicznej ochronie zdrowia?” ankietowani najczęściej wskazywali wynagrodzenie na poziomie 15-20 tysięcy złotych. Zarówno w 2020 roku, jak i 2022 roku od takiego poziomu zarobków lekarz mógłby się skupić – według badanych – jedynie na pracy w placówkach publicznej opieki zdrowotnej.