Jednym z głównych problemów, z jakimi boryka się system opieki zdrowotnej, jest brak specjalistów. Kredyty na studia medyczne to jeden ze sposobów na zwiększanie kadr – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych kredytów od 18 lipca 2022 r. udzielać będzie Bank Pekao S.A. O kredyt na studia medyczne mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich na polskich uczelniach wyższych, którzy pobierają naukę w języku polskim. Kredyt uzyskają również ci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2022/2023. Na kredyt – w wysokości 20 tys. zł na semestr – mogą liczyć ci, którzy złożą wniosek na nadchodzący rok akademicki i kolejne lata. Jeśli student chce skredytować opłaty, które poniósł za poprzedni rok akademicki 2021/2022, może otrzymać 18 tys. zł na semestr i stawka ta będzie obowiązywać go do końca studiów.
“Rozwiązanie, które dzisiaj proponujemy, wpisuje się w całą gamę instrumentów, które w ostatnich latach przygotowaliśmy pod kątem zwiększenia kadry lekarskiej w Polsce” – zaznaczył minister Niedzielski. Przyznał, że jednym z głównych problemów, z jakim boryka się system opieki zdrowotnej, jest brak specjalistów – “Od kilku lat konsekwentnie realizujemy politykę zwiększania liczby studentów m.in. na kierunkach lekarskich. Warto powiedzieć, że w tym roku, w porównaniu z rokiem 2015, mamy o ponad 8 tys. więcej studiujących potencjalnych lekarzy”. Jeśli chodzi o nabory, w porównaniu z 2015 r. liczbę studentów zwiększono o ponad 3 tys.
Minister zaznaczył, że nie jest to jedyne rozwiązanie, bo kształcenie medyków jest procesem długoterminowym – “Nie możemy czekać. Proponujemy inne rozwiązania. Wśród innych rozwiązań chcę przede wszystkim wymienić regulacje płacowe. Od lipca będzie ogromna podwyżka wynagrodzeń w sektorze opieki zdrowotnej. Dotyczy nie tylko lekarzy, w największym stopniu pielęgniarek i pozostałych grup medycznych. Podwyżka, regulacje płacowe, przesądzają o tym, że nasi absolwenci zostają w kraju. Był okres, gdy studenci opuszczali Polskę, szukali zatrudnienia za granicą”. Kredyty na studnia medyczne mają być rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla osób mniej zamożnych. “Chcemy pomóc zdolnym, młodym Polakom w tym, żeby mieli warunki studiowania”.
Z kredytu mogą skorzystać studenci, którzy osobiście złożą wniosek w dowolnym oddziale Banku Pekao S.A. Dokumenty można składać od 18 lipca. Wniosek należy dostarczyć do banku maksymalnie 21 dni przed rozpoczęciem semestru (dla studentów wnioskujących o kredyt na 2022/2023) lub do 30 września (za rok akademicki 2021/2022). “Medycyna niezmiennie króluje w rankingach najbardziej obleganych kierunków studiów. O jeden indeks każdego roku zabiega wielu kandydatów. Dla części osób alternatywą jest nauka na studiach płatnych. Kredyt na studia medyczne zwiększy dostępność środków na sfinansowanie studiów i będzie wspierał młodych ludzi w realizacji ich życiowych celów” – mówił prezes Banku Pekao S.A. Leszek Skiba.
Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka akcentowała, że aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, należy inwestować w rozwój i kształcenie medyków. “Dlatego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchomiliśmy Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do zwiększenia liczby lekarzy w Polsce. To jedno z działań, które wpisuje się w program ochrony zdrowia – element naszej strategii biznesowej i modelu biznesowego” – dodała.
Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych obejmuje dopłaty do oprocentowania kredytów na studia medyczne; całkowite lub częściowe umorzenia kredytów na studia medyczne i poręczenia kredytów na studia medyczne. Jeśli student przepracuje 10 lat (w ciągu maksymalnie 12 lat od zakończenia studiów) w publicznym systemie ochrony zdrowia, oraz uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową, bank w całości umorzy kredyt. Spłatę każdego kredytu poręczy BGK i nie będzie pobierać za to opłaty. Poręczenie obejmuje 100 proc. kwoty kredytu wraz z odsetkami i nie zależy od dochodu. Student składa wniosek o poręczenie w Banku Pekao SA. Oprocentowanie kredytu jest zmienne. Na 13 lipca 2022 r. wynosi 9,86 proc. Do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu koszt odsetek pokrywa w całości BGK. Student płaci połowę odsetek dopiero wtedy, gdy zaczyna spłacać kredyt. Pozostałe odsetki dopłaca Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK jest operatorem funduszu, ma zawierać umowy z bankami kredytującymi, poręczać kredyty, prowadzić rozliczenia i przygotowywać plan finansowy funduszu.