Belgijski lekarz swoją nominację odebrał z rąk Tedrosa Ghebreyesusa, dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia. W roli dyrektora regionalnego Hans Kluge będzie kierował międzynarodowymi pracami zdrowotnymi w 53 krajach regionu europejskiego WHO, obsługując populację 900 milionów ludzi.
Hans Kluge jest obywatelem Belgii, wcześniej pracował jako dyrektor Wydziału Systemów Zdrowia i Zdrowia Publicznego w WHO – Europe. Przez ostatnie 25 lat działał w dziedzinie zdrowia publicznego, rozpoczynając karierę jako lekarz rodzinny w Belgii i służąc Médecins Sans Frontičres w Liberii i Somalii. Jego praca obejmowała także wsparcie szeroko zakrojonych programach zwalczania gruźlicy w systemach więziennych w Rosji i innych krajach byłego ZSRR. Pracując w regionalnym biurze WHO dla Azji Południowo-Wschodniej, kierował programami dotyczącymi gruźlicy, AIDS i malarii w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej i Birmie.
Europejski region WHO obejmuje swoim działaniem nie tylko Europę, ale także państwa byłego ZSRR, Izrael i Turcję. „W regionie europejskim nikt nie powinien pozostawać w tyle. Główne strategie rządowe powinny obejmować zrównoważoną finansowo opiekę zdrowotną i publiczne usługi zdrowotne, w tym zapewnienie niskich cen leków. Każde dziecko, każda kobieta i każdy mężczyzna w naszym pięknym i różnorodnym regionie ma prawo do zdrowia” – powiedział Hans Kluge tuż po wyborze. Jego zdaniem oznacza to stosowanie najlepszych danych i dowodów, stawianie wymagań zwiększenia inwestycji w ochronę zdrowia, umocnienie systemów opieki zdrowotnej wokół potrzeb ludzi oraz rozszerzenie powszechnego i niedyskryminacyjnego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich.
Nowy dyrektor zapowiada, że skoncentruje działania w sześciu strategicznych kierunkach sformułowanych na podstawie globalnych priorytetów WHO, którymi są:
- przedstawienie mapy drogowej dotyczącej poprawy stanu zdrowia w państwach regionu;
- zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego w obliczu sytuacji kryzysowych;
- wzmocnienie roli pacjentów i promocja zachowań prozdrowotnych;
- wspieranie transformacji systemu ochrony zdrowia na wszystkich poziomach;
- wykorzystanie strategicznego partnerstwa międzynarodowego dla polepszenia stanu zdrowia społeczeństw regionu;
- poprawa struktury i korekta metod działania biura regionalnego.
„W ostatnich miesiącach miałem szczęście odwiedzić każdy kraj w regionie europejskim, wysłuchać obaw, zaznajomić się z problemami przed którymi stoją pacjenci, opiekunowie, pracownicy służby zdrowia, ministrowie i prezydenci. Żadna osoba, żaden kraj, nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami zdrowotnymi. Ale jeśli połączymy nasze wysiłki w celu znalezienia praktycznych, specyficznych dla kontekstu podejść, możemy to zrobić” – mówi Hans Kluge.
© mZdrowie.pl