W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych, prowadzonym przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, zarejestrowanych jest 319 019 pielęgniarek, które posiadają prawo wykonywania zawodu). Natomiast tylko 239 257 z nich posiadało na koniec 2023 roku status osoby zatrudnionej. A zatem 25 proc. pielęgniarek posiadających prawo do wykonywania zawodu nie jest czynnych zawodowo – informuje wiceminister zdrowia Urszula Demkow w odpowiedzi na interpelacji posłanki Katarzyny Osos.
Posłanka Katarzyna Osos w interpelacji do Ministra Zdrowia napisała, że zwrócono się do niej z prośbą o przedstawienie problemu dotyczącego powrotu pielęgniarek do zawodu po kilkuletniej przerwie. Aktualne przepisy ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej stanowią, iż pielęgniarka, która przez pięć lat od skończenia szkoły nie wykonywała zawodu bądź miała przerwę dłuższą niż pięć lat w ciągu ostatnich sześciu lat, może wrócić do pracy pod warunkiem, że ukończy specjalny kurs trwający nie krócej niż 3 miesiące i nie dłużej niż 6 miesięcy, w zależności od długości okresu niewykonywania zawodu. Program oraz sposób przeszkolenia określają okręgowe izby pielęgniarek i położnych. Przeszkolenie kończy się egzaminem organizowanym także przez Ogólnopolską Izbę Pielęgniarek i Położnych.
Parlamentarzystka chciała wiedzieć, czy Ministerstwo Zdrowia posiada szacunki, ile jest obecnie w całym kraju pielęgniarek, które posiadają prawo do wykonywania zawodu, ale nie są czynne zawodowo oraz czy istnieje możliwość podjęcia analiz w tym obszarze i wprowadzenia ewentualnych zmian legislacyjnych, dzięki którym pielęgniarki, które posiadają prawo do wykonywania zawodu, ale nie są obecnie czynne zawodowo, mogły wracać do pracy na preferencyjnych warunkach.
Wiceminister Urszula Demkow w odpowiedzi na interpelację wyjaśniła, że zgodnie z Centralnym Rejestrem Pielęgniarek i Położnych, prowadzonym przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, 319 019 pielęgniarek posiada prawo wykonywania zawodu. Natomiast 239 257 z nich posiadało status osoby zatrudnionej na dzień 31 grudnia 2023 r. – czyli 25 proc. pielęgniarek posiadających prawo do wykonywania zawodu nie jest czynnych zawodowo.
Wiceminister Demkow poinformowała, że możliwość zmiany zasad powrotu do wykonywania zawodu pielęgniarki po przerwie dłuższej niż pięć lat jest przedmiotem analiz zespołu do spraw opracowania projektu przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej, powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia. Jak dodfała, w resorcie realizowane są “działania mające na celu zwiększenie liczby aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, a także zachęcenie do podejmowania kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo”. Zaplanowano system zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych, w tym pielęgniarstwo i położnictwo, co “pozwoli na uruchomienie wsparcia planowanego dla pielęgniarek i położnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (stypendia, współfinansowanie studiów odpłatnych, mentoring)”. Wspierając rozwój zawodowy pielęgniarek i położnych, MZ dofinansowuje szkolenia specjalizacyjne. W tym roku zaplanowano na ten cel 10 mln zł. W ramach środków europejskich (program FERS) zaplanowano wsparcie dla pielęgniarek i położnych na dofinansowanie innych niż specjalizacje form kształcenia podyplomowego.