Premier Mateusz Morawiecki powołał dziś na stanowisko ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, zostawiając tym samym wakat na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Drugi w historii szef resortu zdrowia niebędący lekarzem, to ekspert z zakresu zarządzania finansami oraz zarządzania strategicznego. Jak oceniają jego dotychczasową pracę ekspeci z dziedziny ochrony zdrowia?
„To pierwszy od dziesięcioleci minister zdrowia, który nie jest lekarzem. Jako prezes NFZ dał się przy tym poznać jako sprawny menedżer i ekonomista. Możemy się po nim spodziewać twardego egzekwowania od świadczeniodawców tzw.przez efektywności pacjenckiej (mierzonej jakością, skutecznością i bezpieczeństwem leczenia) i ekonomicznej” – mówi Małgorzata Gałązka-Sobotka, ekspert Uczelni Łazarskiego.
Zwraca przy tym uwagę na doświadczenie zawodowe nowego ministra. „Pracował w Ministerstwie Finansów i ZUS. Ma więc wiedzę i doświadczenie, którego brakowało jego poprzednikom, pochodzące wprost z instytucji, od których zależy dobre funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w tych segmentach, które nie są wprost zależne od resortu zdrowia. To otwiera perspektywy dobrej współpracy. Wreszcie: od początku był na pierwszej linii frontu walki z pandemią, uczestniczył w wypracowywaniu decyzji, pozostaje w kursie najważniejszych spraw. To kolejne doświadczenie, które będzie istotne na kolejnych etapach walki z C-19 w Polsce” – konkluduje Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Na inny aspekt sprawy zwraca Rafał Janiszewski, właściciel kancelarii doradczej – „Dla mnie powołanie Adama Niedzielskiego – to w dłuższej perspektywie czasowej zapowiedź kontynuacji, a nawet przyspieszenia transformacji polskiej ochrony zdrowia na model w pełni budżetowy. Większość zmian strategicznych w budowie modelu zarządzania ochroną zdrowia w Polsce, które współtworzył Adam Niedzielski, najpierw jako zastępca Andrzeja Jacyny, a potem już jako prezes NFZ, polegała na stopniowej pionizacji struktur Funduszu, ograniczaniu autonomii oddziałów wojewódzkich, wypracowywaniu wspólnego, obowiązującego w każdym regionie modelu działania (np. ujednolicaniu i poprawkach w działaniu sieci szpitali).”
Zdaniem Rafała Janiszewskiego należy się zatem spodziewać kontynuacji tego kursu, tj. dążenia do pionizacji struktur ochrony zdrowia i ścisłego podporządkowania ich resortowi zdrowia. “I na dodatek tego, czym Adam Niedzielski zasłynął w ostatnich miesiącach, czyli umiejętnego stosowania instrumentów finansowych do realizacji założonych sobie celów” – mówi Rafał Janiszewski.