Stan zdrowia Polaków jest bliski zapaści, a nakłady środków publicznych na zdrowie wyniosły w 2020 r. tylko 4,69 proc. PKB. To najniższy odsetek w Europie – mówili eksperci na seminarium Zespołu Doradców Komisji Zdrowia w Senacie.
W czasie seminarium Zespołu Doradców Komisji Zdrowia “Radykalne zwiększenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych” jeden z członków zespołu, Maciej Bogucki, powiedział że system ochrony zdrowia w Polsce “jeśli w ogóle istnieje” – “jest bardzo fragmentaryczny, a parametry ilościowe związane z systemem ochrony zdrowia są równie przerażające jak sytuacja zdrowotna Polaków”.
Dodał, że pod względem nakładów środków publicznych na system ochrony zdrowia w stosunku do PKB wydajemy najmniej w Europie – “Stan zdrowia Polaków jest bliski zapaści. Według danych Eurostatu w 2020 r. w Polsce nakłady środków publicznych na zdrowie wyniosły 4,69 proc. PKB. Przy średniej UE 8,95 proc. Oznacza to, że zgodnie z rekomendacją zespołu ekspertów senackiej Komisji Zdrowia – jeśli chcemy dojść do średniej unijnej, nakłady powinny wrosnąć dwukrotnie”.
Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę na niedobory kadr akademickich – “Wraz z odpływem lekarzy z lecznictwa szpitalnego do POZ, niestety, odpływają nam kadry akademickie. Naprawa tego systemu to bardzo skomplikowany proces, który wymagałby zmiany systemu edukacji wyższej – odłączenia medycznego szkolnictwa wyższego od szkolnictwa niemedycznego. Bo system, który premiuje dorobek naukowy w sposób uznaniowy, system który nazywamy punktozą, oderwany od powszechnie uznanej ewaluacji międzynarodowej, przynosi same szkody”.
Zdaniem Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej senackiej komisji zdrowia, zmiany powinny dotyczyć trzech najważniejszych obszarów systemu ochrony zdrowia w Polsce – “Do najważniejszych zaliczamy: finansowanie – nie pozorne, ale rzeczywiste; zbudowanie wieloletniej strategii, która byłaby w consensusie społecznym i politycznym oraz przewartościowanie kwestii związanych z opieką koordynowaną, promocją zdrowia, edukacją, budowaniem dobrego i zdrowego prawa”.