Jako pracodawcy uważamy, że wzrost wyceny świadczeń i kształtowanie płac powinny być na poziomie zarządów szpitali. Tam też są przecież lekarze, pielęgniarki. To byłoby optymalne rozwiązanie, ale do tego droga jeszcze daleka – mówi prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali
Przed obradami Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski powiedział, że “pracodawcy w pewnej części poparli postulaty związane z wzrostem finansowania ochrony zdrowia, ponieważ pracodawcom też zależy, aby zapewnić jak najlepsze usługi i móc zapłacić swoim pracownikom godne wynagrodzenia”. “Te nakłady powinny rosnąć dużo szybciej” – podkreślił Fedorowski i zaznaczył, że starają się znaleźć jakiś kompromis – “Jesteśmy w zespole trójstronnym w ramach reprezentacji Pracodawców RP, czyli największej organizacji pracodawców w Polsce”.
Jarosław Fedorowski zaznaczył, że rozmowy w zespole “nie są monologiem”. “Nam zależy, aby wszystkie strony mogły być reprezentowane w takim forum, które jest bardzo reprezentatywne. Chcielibyśmy, jako pracodawcy, aby reprezentacja wszystkich środowisk była, ale są uwarunkowania związane z ustawą o dialogu społecznym, gdzie z definicji do naszego zespołu wchodzą tylko wielkie centrale związkowe i wielkie organizacje pracodawców.” – podkreślił.
Lider PFSz podkreślił, że dyrektorzy szpitali chcieliby mieć narzędzia do zarządzania placówkami – “Te narzędzia są obecnie dyrektorom szpitali odbierane. Trudno się zarządza”. Strona pracodawców współpracowała z pracownikami zarówno z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej, jak też Izby Pielęgniarskiej – te organizacje miały i nadal mają możliwość, aby prezentować swoje zdanie na forum zespołu trójstronnego. Profesor Fedorowski dodał, że głównym problemem jest uzgodnienie przez wszystkie strony wzrostu nakładów – “Strona pracowników mówi o konkretnych współczynnikach dotyczących wynagrodzeń personelu medycznego. My z kolei – jako pracodawcy – uważamy, że wzrost wyceny świadczeń i kształtowanie płac powinno być na poziomie zarządów szpitali. Tam też są przecież lekarze, pielęgniarki. To byłoby optymalne rozwiązanie, ale do tego droga jeszcze daleka”.
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego. 11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. (PAP)