Rynek Zdrowia i Wirtualna Polska opublikowały wyniki przeprowadzonego przez siebie śledztwa, z którego wynika, że chorzy na raka trzustki, aby otrzymać nowoczesne leczenie z użyciem robota da Vinci w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, musieli wpłacać około 20 tysięcy złotych w ramach darowizn na działającą przy szpitalu fundację. “Takie oczekiwanie formułował wobec nich szef jednej ze szpitalnych klinik i przewodniczący rady naukowej instytutu prof. Marek Durlik” – napisano.
Materiał zawiera nagranie z rozmowy, jaka miała się odbyć pomiędzy prof. Durlikiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP PIM MSWiA a pacjentem w prywatnym gabinecie lekarza. “Operacja robotem da Vinci łączy się z dopłatą na fundację” – informuje specjalista i dodaje, że to ok. 20 tys. zł. “Niestety nie jest to mało, ale te narzędzia są bardzo drogie, my je kupujemy” – powiedział. NFZ finansuje operacje trzustki według jednolitych wycen, niezależnie od metody wykonania. Operacja przy wykorzystaniu robota jest droższa i według przepisów pacjent nie może do niej dopłacać, różnicę powinien pokryć szpital ze swojego budżetu.
Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje trzy rodzaje zabiegów z wykorzystaniem robota według odrębnych, wyższych wycen niż zabiegi laparoskopowe czy otwarte. Są to operacje raka gruczołu krokowego (od 1 kwietnia 2022 r.), raka jelita grubego i raka macicy (od 1 sierpnia 2023 r.). Szpitale wykorzystują jednak roboty do wykonywania wielu innych rodzajów zabiegów, m.in. płuc, nerek, pęcherza, serca, żołądka, trzustki, wątroby, gardła i szyi. Około 98 proc. zabiegów w Polsce dotyczy nowotworów. Od kilku lat trwają starania o podniesienie wyceny na robotowe zabiegi płuc czy trzustki, ale nawet mimo pozytywnej rekomendacji AOTMiT (dla torakochirurgii) na razie nie ma takich decyzji, a przedstawiciele resortu zdrowia raczej wykluczają ich podjęcie w najbliższym czasie.
W 2024 roku w Polsce wykonano ponad 17 tysięcy zabiegów w asyście robotów, w tym około 11 tysięcy stanowiły trzy procedury wyceniane wyżej (nowotwory prostaty, jelita grubego, macicy), natomiast około pół tysiąca – operacje komercyjne, finansowane przez pacjentów. Zabiegi robotowe wykonuje obecnie juz ponad 85 szpitali w Polsce, wykorzystywane są roboty da Vinci, Versius i Hugo. Zabiegi trzustki w asyście robota wykonuje już 6 szpitali.
Chirurgia z asystą robotów jest szeroko stosowana na świecie od ponad 25 lat. Roboty pozwalają lekarzom na przeprowadzenie skomplikowanych procedur chirurgicznych bardziej porzycyjnie. Przeprowadzane przy ich pomocy zabiegi są mniej inwazyjne, wykonywanych jest mniej nacięć, mniejszy jest ubytek krwi, skraca się czas rekonwalescencji. Komercyjne zabiegi w asyście systemu da Vinci kosztują około 30-50 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju zabiegu. Są wykonywane w około 10 prywatnych szpitalach.