Celem nie jest odbudowanie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie w takiej formie, w jakiej funkcjonował on przed wybuchem wojny. Chcemy odbudować go mądrzej, by jeszcze lepiej służył niż wcześniej – powiedział na “Kongresie 590” Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę .
Hans Kluge wziął udział w panelu “Proces odbudowy systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie – cele, rola Polski oraz instytucji międzynarodowych” w czasie pierwszego dnia “Kongresu 590”, który odbywa się pod Warszawą. Dyrektor Kluge przypomniał, że po wybuchu wojny w Ukrainie był w Czernichowie, gdzie widział zniszczone szpitale i kliniki, a jednocześnie wielką determinację lekarzy i pielęgniarek do ratowania życia pacjentów. “Chcę wyrazić podziw dla personelu, który pracuje na pierwszej linii frontu” – ocenił.
Jego zdaniem, rekonstrukcja systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie nie jest tylko projektem infrastrukturalnym, ale jest projektem “świadczenia większego spektrum usług od prewencji, rehabilitacji, profilaktyki po opiekę paliatywną” – “Tan aspekt ludzki jest niezwykle ważny obok infrastruktury. To wszystko powinno zagrać razem”. Hans Kluge podkreślił, że odbudowie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie powinny przyświecać pewne zasady. Pierwszą z nich jest to, że w centrum systemu opieki zdrowotnej znajdują się ludzie. “Bardzo ważnym aspektem jest zdrowie psychiczne. Jest to duże wyzwanie, duże obciążenie” – przyznał.
Drugą fundamentalną zasadą jest, jego zdaniem, sprawiedliwość i dostęp do ochrony zdrowia dla wszystkich – “Nikt nie powinien być pozbawiony pomocy. Leki muszą być dostępne dla każdego i być w zasięgu kieszeni przeciętnego obywatela. A tym bardziej kwestie związane z chorobami nowotworowymi, gdzie trzeba nieraz latami płacić za opiekę”. Jak ocenił, system podstawowej opieki zdrowotnej w Ukrainie działa, większy problem jest w przypadku chorób nowotworowych – “Ukraina już wykonała ogromną pracę w tym zakresie przed wojną, jeśli chodzi np. o transparentność przetargów na leki”.
Hans Kluge wskazał, że kolejną zasadą jest to, że system ochrony zdrowia musi być trwały i odporny na sytuacje awaryjne, takie jak wybuch wojny – “To przede wszystkim monitoring, decentralizacja i znajomość pewnych działań prewencyjnych nie tylko medyków, ale też społeczeństwa”. Dodał, że należy “wytworzyć w społeczeństwie pewną kulturę zdrowia, odpowiedzialności za stan zdrowia”, a celem nie jest odbudowanie systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie w takiej formie, w jakiej był on przed wybuchem wojny. “Chcemy odbudować go mądrzej, chcemy odbudować go w taki sposób, by jeszcze lepiej służył niż wcześniej. Chcemy pozbyć się pewnych niedociągnięć, pewnych bagaży z przeszłości” – podkreślił.
Jako ostatnią zasadę przyświecającą procesowi odbudowy systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie Kluge wskazał na odpowiedzialność. “Precyzyjne zdefiniowanie ról, narzędzia cyfrowe, które mogą posłużyć w opisie ról, zakresu odpowiedzialności zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentów tak, żeby lekarz wiedział, co się dzieje” – mówił.