W czasie spodziewanej kolejnej fali pandemii szkoły powinny zostać jak najdłużej otwarte. Jednakże powinny stać się bezpieczniejsze – rekomendują wspólnie WHO i UNICEF. I przedstawią zalecenia, których należy się trzymać podczas kolejnych spodziewanych fal zakażeń COVID-19.
Zalecenia dotyczą następujących kwestii::
- W trakcie ewentualnych lockdownów krajowych i regionalnych szkoły powinny być jednymi z ostatnich miejsc, które zostaną zamknięte i pierwszymi z miejsc, które zostaną ponownie otwarte.
- W szkołach wprowadzić trzeba strategię pozwalającą na szybkie testowanie.
- Należy wdrożyć skuteczne środków ograniczające ryzyko zarażania wewnątrz szkół.
- Trzeba chronić psychiczne i społeczne samopoczucie dzieci, w szczególności najsłabszych i zagrożonych marginalizacją.
- Należy zaangażować dzieci i młodzież w podejmowanie decyzji dotyczących ryzyka zarażenia.
- W skali kraju wdrożyć należy odpowiedni program szczepień, by umożliwić zatrzymanie dzieci w szkole.
„Pandemia spowodowała katastrofalne zakłócenia w edukacji, jedne z największych w historii. Dlatego ważne jest, aby nauka w klasie trwała nieprzerwanie. Ma to ogromne znaczenie dla edukacji dzieci, zdrowia psychicznego i umiejętności społecznych, ponieważ szkoły pomagają wyposażyć nasze dzieci w szczęśliwych i produktywnych członków społeczeństwa” – podkreśla Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę. Jednocześnie zastrzega, że minie jeszcze wiele czasu, zanim zdołamy powstrzymać pandemię. Ale jego zdaniem bezpieczna edukacja dzieci w warunkach szkolnych, nie tylko on-line, musi pozostać głównym celem – „Zachęcamy wszystkie kraje do utrzymywania otwartych szkół i zachęcamy wszystkie szkoły do wprowadzenia środków w celu zminimalizowania ryzyka COVID-19 i rozprzestrzeniania się różnych wariantów”.
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że ze względu na łatwość transmisji wariant Delta koronawirusa dodał „dodatkową warstwę obaw i komplikacji” w obecnym roku szkolnym. Wysoka częstość występowania COVID-19 w społeczności sprawia, że transmisja w szkołach jest znacznie bardziej prawdopodobna. „Dlatego wszyscy musimy zobowiązać się do ograniczenia transmisji wirusa. Dane wyraźnie pokazują, że otrzymanie pełnej serii szczepień przeciwko COVID-19 znacznie zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby i śmierci. Osoby wezwane do przyjęcia szczepionki muszą to zrobić i upewnić się, że ukończyli pełną serię dawek szczepionki” – zaleca WHO.
Philippe Cori, ekspert UNICEF mówi, że dzieci są grupą, na której pandemia wycisnęła największe piętno – „Były cichymi ofiarami pandemii, a najbardziej zmarginalizowani byli jednymi z najcięższych ofiar. Zagrożenie jeszcze nie minęło, pandemia jeszcze się nie skończyła. Wszyscy mamy swoją rolę do odegrania w zapewnieniu, że szkoły w Europie pozostaną otwarte. Dzieci i młodzież nie mogą ryzykować kolejnego roku zakłóceń w nauce. Szczepienia i środki ochronne razem pomogą zapobiec powrotowi do najciemniejszych dni pandemii, kiedy ludzie musieli znosić blokady, a dzieci musiały doświadczyć zakłóceń w nauce”.
WHO i UNICEF zalecają bezpłatne oferowanie nauczycielom i innym pracownikom szkół szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach docelowych grup populacji w krajowych planach szczepień, przy jednoczesnym zapewnieniu szczepienia wrażliwych populacji. „Ponadto należy zaszczepić dzieci w wieku 12 lat i starsze, które mają współistniejące schorzenia, które narażają je na większe ryzyko ciężkiej choroby COVID-19. Inne ważne działania to wprowadzanie ulepszeń w środowisku szkolnym poprzez lepszą wentylację w klasie, mniejsze rozmiary klas tam, gdzie to możliwe, dystans fizyczny i regularne testowanie dzieci i personelu” – czytamy w zaleceniach WHO.
W polskich zaleceniach dla szkół, opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia, znalazły się:
- dezynfekcja – przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym;
- higiena osobista – częste mycie rąk lub dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust;
- wietrzenie sal – przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w czasie dni wolnych od zajęć;
- zachowywania dystansu społecznego – minimalna odległość między osobami to 1,5 m;
- stosowanie maseczek ochronnych w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
Rekomendowane jest także szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (obecnie przeciw COVID-19 szczepione mogą być dzieci starsze i nastolatkowie – w wieku od 12 do 18 lat i osoby pełnoletnie). Do szkoły wpuszczane być mogą jedynie dzieci bez objawów infekcji.