Uzdrowisko Ustroń było miejscem debat nad rozwojem medycyny i rozwiązaniach z innych dziedzin naukowych, które mogą się przyczyniać do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Wszystko to za sprawą Sympozjum Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
XXVI Sympozjum Kardiologii Eksperymentalnej w znacznej części skupiało się na prezentowaniu praktycznych rozwiązań i nowoczesnych technologii, które mogły być wypracowane dzięki współpracy świata medycyny z inżynierami, biologami, biotechnologami. Prof. Marek Gzik, kierownik Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej wygłosił prelekcję na temat wybranych przykładów inżynierii biomedycznej w kardiologii. Natomiast dr Ziemowit Ostrowski z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ opowiadał o zastosowania modeli numerycznych w inżynierii biomedycznej. O wybranych zagadnieniach modelowania hemodynamiki przepływu przez odcinki tętnic w ujęciu eksperymentalnym i numerycznym mówił prof. Jerzy Małachowski, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej, natomiast unikatowe spojrzenie na EKG z perspektywy fizyka przedstawił dr Teodor Buchner z Politechniki Warszawskiej.
Wśród innowacyjnych technologii prezentowanych przed przedstawicieli strony medycznej znalazły się m.in. ultracienkie stenty naczyniowe oraz nowe rodzaje zastawek przezskórnych (TAVI). Zwieńczeniem Sympozjum były wykłady prof. Piotra Buszmana, dyrektora ds. badań przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland na temat hipercholesterolemii oraz dr Adama Janasa o roli inhibitorów enzymu konwertującego po zawale mięśnia sercowego.
Najciekawsze tematy i prelekcje zostały uhonorowane specjalnymi nagrodami przez dr Agnieszkę Gorgoń-Komor – senator RP, specjalistę kardiologa. Pierwsze miejsce w kategorii wystąpień ustnych zajęła Natalia Marcińczyk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z prelekcją „Wpływ dapagliflozyny i kanagliflozyny na eksperymentalny model zakrzepicy u myszy”, natomiast spośród tematów prezentowanych podczas sesji plakatowej zwyciężyła praca „Badanie procesu regeneracji komórek śródbłonka naczyniowego z oznakami wczesnych zmian promiażdżycowych indukowanych działaniem substancji wysokotłuszczowych w środowisku komponentów bakteryjnych Helicobacter pylori” prezentowana przez Paulinę Rusek-Walę z Uniwersytetu Łódzkiego.
Istotnym tematem debat był wpływ koronawirusów na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Wśród podejmowanych zagadnień znalazły się m.in. zmiany nanomechaniczne w komórkach zainfekowanych SARS-CoV-2 oraz dysfunkcje śródbłonka w przebiegu COVID-19.
Częścią sympozjum była teletransmisja zabiegu przeprowadzanego w Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland, zlokalizowanym w Kostkowicach. Uczestnicy sesji mogli na żywo obserwować proces implantacji nowej, polimerowej przezskórnej zastawki aortalnej. Operację przeprowadzał prof. Piotr Buszman wraz z dr. Krzysztofem Sanetrą – specjalistą kardiochirurgiem z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej. Jak tłumaczył prof. Piotr Buszman, implantowana zastawka stanowi całkowicie nowy prototyp, który dzięki tak oryginalnej formule sesji mógł już na tym etapie być zaprezentowany szerszemu gronu odbiorców ze środowiska naukowego i medycznego.
Tegoroczne edycja sympozjum wspierana była przez Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland oraz Katedrę Kardiologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wykład inauguracyjny, otwierający Sympozjum, wygłosił prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski, kierownik III Katedry Kardiologii – Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.