W Szpitali Wojewódzki w w Szczecinie powstało pierwsze w regionie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego.
“Szpital musiał spełnić wiele warunków, aby centrum u nas powstało: wykazać się odpowiednią liczbą specjalistów onkologów, chirurgów onkologicznych, dobrze wyposażoną pracownią tomografii, rezonansu i pracownią endoskopową, a także wymaganą przez NFZ liczbą badań endoskopowych oraz operacji raka jelita grubego” – powiedziała Ewa Hołda z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Onkologii. W ramach centrum pacjenci będą mieli także zapewnioną opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i otrzymać opiekę stomijną.
“Jeżeli pacjent otrzymał od lekarza pierwszego kontaktu kartę DiLO, trafia bezpośrednio do nas. Na stronie szpitala można znaleźć zakładkę, w której jest numer telefonu do mnie, a moją rolą jest umówienie wizyt u lekarzy specjalistów. Taka osoba jest prowadzona +za rękę+, od jednego specjalisty do drugiego” – mówi Izabella Maruszczak, koordynatorka Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Dodała, że jej zadaniem będzie też m.in. ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem i nadzór nad planem leczenia. Koordynatorka będzie także dbać o kontrolę pacjenta po leczeniu.
Szczeciński szpital wojewódzki ma bardzo duże doświadczenie w leczeniu raka jelita grubego. Jeszcze zanim powstał oddział onkologii, chirurdzy zajmowali się tu operacjami raka jelita grubego i przerzutów do wątroby i płuc. Placówka jest też jedyną w województwie, w której możliwe jest wykonanie chemioterapii dootrzewnowej z cytoredukcją metodą HIPEC.
Rak jelita grubego dotyka zwykle osób powyżej 40. roku życia (młodsi pacjenci to zazwyczaj osoby, które mają obciążenie rodzinne), choć diagnozuje się go najczęściej u pacjentów powyżej 70. roku życia, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. “Rak jelita grubego jest mocno związany z czynnikami środowiskowymi – otyłością, złym trybem życia, nieuprawianiem aktywności fizycznej. To choroba cywilizacyjna” – mówiła Ewa Hołda. “Niepokoić powinny się również osoby, u których pojawią się takie objawy, jak obecność krwi w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień czy naprzemienne występowanie biegunek i zaparć, a także chudnięcie” – powiedziała Anna Budny-Finster z Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych.
Rocznie rozpoznaje się ok. 19 tys. przypadków tego nowotworu – dodał Paweł Szakoła z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej szczecińskiego szpitala – “Szacuje się, że za kolejne 10-15 lat la liczba może wzrosnąć o kolejne 30-40 proc., do ok. 27 tys. przypadków rocznie”.