Dotyczyć będą niekomercyjnych badań klinicznych. ABM ogłosi je w poniedziałek 23 września. Do rozdysponowania jeszcze w tym roku będzie 100 mln zł.
„Konkursy dotyczyć mają onkologii, kardiologii, pediatrii i chorobach rzadkich. – Chcemy je rozpisać 23 września. Na zgłoszenia czekać planujemy do końca listopada. W grudniu skierować do oceny eksperckiej, przygotować listę rankingową, a do końca roku zakontraktować pierwsze badania” – mówi w rozmowie z portalem mzdrowie.pl dr Radosław Sierpiński, p.o. prezesa ABM.
Projekty oceniać będą niezależni eksperci, z którymi agencja nawiązała współpracę. Dlaczego nie Rada Naukowa? „Rada raczej została powołana do tego, by wyznaczać cele strategiczne Agencji, nie do oceny konkretnych projektów” – wyjaśnia dr Sierpiński.
Czy podmioty publiczne będą premiowane? Czy agencyjne finansowanie dotyczyć będzie wyłącznie firm polskich, co wykluczy z udziału w badaniach podmioty zagraniczne? Według Radosława Sierpińskiego forma własności nie będzie stanowiła żadnej przeszkody w staraniach o granty. „A co do udziału podmiotów zagranicznych – będzie on wręcz premiowany” – mówi p.o prezesa ABM.
Jego zdaniem ideałem byłoby, gdyby w konkursach wystartowały konsorcja składające się z kilku podmiotów. Gdy polskiemu podmiotowi podstawowemu w konsorcjum towarzyszyć będzie zagraniczny partner o dużej renomie, taki układ będzie premiowany. Intencją ABM jest bowiem, aby jej działania były ściśle powiązane z wysiłkami badawczymi podejmowanymi w skali globalnej.
Zgodnie z ustawą, Agencja Badań Medycznych jest państwową agencją odpowiedzialną za rozwój badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Agencja pomaga ocenić, które nowe technologie medyczne i metody terapeutyczne powinny być stosowane dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa.