Będziemy potrzebować pomocy naszych partnerów i mądrych inwestycji, żeby odbudować system opieki zdrowotnej Ukrainy – powiedział w środę na Kongresie 590 minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.
Wiktor Laszko wziął udział w panelu “Proces odbudowy systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie – cele, rola Polski oraz instytucji międzynarodowych”. Powiedział, że Ukraina robi wszystko, aby nie ograniczyć mieszkańcom dostępu do opieki medycznej. “Opracowaliśmy plan krótkoterminowy. Liczymy, że lata 2023-2025 to będzie okres, w których skoncentrujemy się na odnowieniu gospodarki i istniejących instytucji” – stwierdził.
Jak poinformował ukraiński minister, od początku wojny z Rosją uszkodzonych zostało 628 zakładów opieki zdrowotnej w różnych regionach Ukrainy, a zniszczonych – 118. “Ta statystyka dotyczy tylko tych zakładów opieki zdrowotnej, które możemy zidentyfikować. Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć, jakie są zniszczenia na terytorium obwodu donieckiego i ługańskiego, ponieważ Federacja Rosyjska stara się tam wprowadzić reżim okupacyjny i nie dopuszcza nas na tereny tych obwodów” – zastrzegł.
“W ostatnim czasie mieliśmy wielkie inwestycje w zakłady opieki zdrowotnej. Niestety nowoczesne oddziały szpitalne, wyposażone w świetne urządzenia, zostały zniszczone podczas agresji Federacji Rosyjskiej” – mówił Laszko. Przypomniał zniszczone nowoczesne centrum kardiologiczne w Czernihowie – “Musieliśmy ewakuować chorych na gruźlicę, którzy nie mogli już przebywać w tym szpitalu, trzeba było ratować ich życie, a dopiero później mogliśmy zacząć myśleć, co będzie dalej z tymi ludźmi. Najpierw trzeba było ratować ich życie, a potem martwić się ewentualnymi reinfekcjami, na które zostali narażeni w związku z tym przemieszczeniem”.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał specjalną grupę roboczą ds. odbudowy Ukrainy w razie zwycięstwa w wojnie. “Rozumiemy, że gospodarka Ukrainy, która cierpi w wyniku wojny, nie będzie mogła się odbudować bardzo szybko. Będziemy potrzebować pomocy zarówno partnerów, jak i mądrych inwestycji w system opieki zdrowotnej” – ocenił minister Laszko. Wyjaśnił, że wszystkie zakłady ochrony zdrowia zostały podzielone na kilka podgrup: szpitale ogólne i klasterowe – odpowiedniki polskich szpitali uniwersyteckich – “Określiliśmy, jacy specjaliści powinni tam być, żeby długofalowo zapewnić tym obiektom funkcjonowanie i żeby można tam było świadczyć usługi medyczne”.
Szpitale klasterowe mają świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie – “Przeprowadziliśmy w tych szpitalach poważny audyt i rozumiemy, czego te szpitale potrzebują, jeżeli chodzi o wyposażenie, aby wejść na odpowiedni poziom świadczenia usług medycznych”. Ukraina zwróciła się do partnerów, by w trakcie odbudowy infrastruktury szpitalnej wprowadzić innowacyjne technologie budowlane, których celem jest m.in. oszczędzanie energii elektrycznej i ocenić, czy zniszczone budynki należy modernizować, czy lepiej zbudować nowe.
Wiktor Laszko podkreślił, że wojna negatywnie odbiła się również na zdrowiu psychicznym Ukraińców, także tych, którzy nie widzieli działań wojennych na własne oczy, ale oglądali je w mediach. “Rodzi to bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego ludności. Prognozujemy, że ludność Ukrainy w ciągu 4 miesięcy wojny postarzała się o 10-15 lat. Oznacza to, że choroby, których pojawienia się oczekiwaliśmy u osób po 60. roku życia, będą ujawniać się już u ludzi po 40. lub 50. roku życia” – ocenił. Dodał, że podobne zjawisko obserwowano u żołnierzy walczących na froncie od 2014 r. Stwierdził, że żołnierze w wieku powyżej 35 lat cierpią na choroby układu krążenia – mają zawały serca, udary i wylewy. “Mamy analizę, która pokazuje brak blisko 4 tys. specjalistów w zakresie rehabilitacji, a także 5 tys. łóżek do przeprowadzania neurorehabilitacji po politraumach, wylewach i innych schorzeniach” – zaznaczył.