Rozważcie wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży leków, zawieszenie sprzedaży internetowej i udzielenie niezbędnej do stymulowania produkcji pomocy firmom farmaceutycznym – apeluje Komisja Europejska. Ma to być receptą na grożący Europejczykom braki leków.
Zdaniem Komisji Europejskiej ryzyko pojawienia się niedoborów wynika przede wszystkim ze wzrostu zapotrzebowania na leki do leczenia pacjentów z koronawirusem w szpitalach. Kolejne katalizatory niedoborów – to gromadzenie zapasów przez obywateli, zwiększone zapotrzebowanie na eksperymentalne leki na koronawirusa, wprowadzanie środków protekcjonistycznych – takich jak zakazy wywozu i gromadzenie zapasów krajowych – w UE i poza nią, a także bariery transportowe między krajami.
„Wiele państw członkowskich UE sygnalizowało, że już odczuwa niedobory leków stosowanych w leczeniu pacjentów z COVID-19. Inne spodziewają się, że takie braki pojawią się w najbliższym czasie” – pisze w specjalnym oświadczeniu Komisja Europejska. Dodaje, że zagrożenie brakami rozciągnąć może się także na inne segmenty rynku farmaceutycznego.
„Dzisiejszy bezprecedensowy kryzys zdrowotny powoduje ogromne obciążenie dla naszych systemów opieki zdrowotnej. Zapasy podstawowych leków w wielu europejskich szpitalach spadły do bardzo niskich poziomów. Nie możemy sobie pozwolić na braki leków ratujących życie w tak krytycznym momencie” – mówi Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia, zwracając się do państw członkowskich o solidarność i podjęcie kroków zapobiegających brakom leków. Stella Kyriakides zaapelowała, by państwa członkowskie zniosły restrykcje dotyczące wywozu leków na teren innych państw UE. Przekonywała, że w ramach wspólnego rynku europejskiego poradzą sobie z brakiem leków łatwiej, niż działając oddzielnie i w pojedynkę. Zachęcała także do zastosowania ograniczeń w sprzedaży leków i optymalizacji terapii w szpitalach.
Apel dotyczy także zwiększenie i reorganizacji produkcji leków. Komisja prosi państwa członkowskie, aby stale monitorowały nie tylko stan zapasów leków, ale i wykorzystanie zdolności produkcyjnych działających na ich terenie firm farmaceutycznych. Państwom członkowskim KE zaleca koordynację wysiłków przemysłu oraz wdrażanie inicjatyw, które doprowadziłyby do zwiększenia produkcji leków, np. poprzez składanie dodatkowych zamówień. „Tam, gdzie państwa członkowskie muszą wspierać przemysł w zwiększaniu zdolności produkcyjnych poprzez zachęty podatkowe, elastyczność regulacyjną lub stosować inne formy pomocy – Komisja jest gotowa udzielić wskazówek i gwarancji prawnych”.
W w odpowiedzi na pilne sytuacje wynikające z obecnego wybuchu COVID-19, Komisja zaleca państwom członkowskim, aby rozważyć ewentualne powierzenie pozarządowej organizacji lub instytucji (np. stowarzyszeniu branżowemu, niezależnemu doradcy, niezależnemu usługodawcy lub organowi publicznemu) takich działań jak:
- koordynacja transportu materiałów i półproduktów niezbędnych do wytwarzania leków;
- pomoc w identyfikacji leków, co do których istnieje ryzyko pojawienia się niedoborów;
- sporządzanie zbiorczych informacji o skali produkcji i zdolnościach produkcyjnych firm farmaceutycznych;
- praca nad modelem służącym do przewidywania popytu na poziomie państwa członkowskiego i identyfikowania luk w zaopatrzeniu;
- zbieranie informacji na temat zaobserwowanych luk w dostawach i aktywnego zachęcania innych przedsiębiorstw do wypełniania tych luk z posiadanych zapasów, lub poprzez uruchomienie dodatkowej produkcji; jak zastrzegają autorzy dokumentu zbieranie informacji i zachęcanie, miałoby się odbywać „indywidualnie i bez udostępniania tych informacji konkurentom”.
© mZdrowie.pl