Strona społeczna Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia zaapelowała we wtorek do strony rządowej o dialog i współpracę podczas przebiegu prac nad zmianami legislacyjnymi w ochronie zdrowia. Od rządu oczekuje m.in. dotrzymywania terminów konsultacji społecznych i informowania o zmianach systemowych.
Podczas briefingu prasowego strony społecznej Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przedstawiciele dziewięciu organizacji pracodawców i central związkowych przekazali swoje stanowisko w sprawie “nieprzejrzystego przebiegu prac” nad zmianami legislacyjnymi w ochronie zdrowia. Wojciech Wiśniewski, członek i ekspert Komitetu ds. Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich, członek zespołu doraźnego Rady Dialogu Społecznego ds. Ochrony zdrowia oraz Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, poinformował, że jeszcze we wtorek list ze stanowiskiem zostanie przekazany przedstawicielowi Ministerstwa Zdrowia.
Na pytanie PAP, jakich działań oczekuje obecnie strona społeczna od rządu, Wiśniewski ocenił, że priorytetem jest dotrzymywanie terminów konsultacji społecznych, informowanie strony społecznej o zmianach systemowych oraz “niezaskakiwanie” zapisami wykraczającymi poza przedmiot projektu ustawy na etapie prac parlamentarnych. “Oczekujemy, że konsultacje publiczne projektów ustaw będą się odbywać w ustawowych terminach. Liczymy, że będziemy zapoznawani z założeniami najważniejszych zmian systemowych i nie będziemy zaskakiwani na etapie prac parlamentarnych zapisami, które wykraczają poza przedmiot projektu ustawy. To wydaje mi się dobry początek” – powiedział.
Przewodnicząca Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia oraz NSZZ “Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia Maria Ochman oceniła, że nowy rząd, który na początku kadencji otwierał się na rozmowy, później “omijał dialog, partnerów społecznych, omawiając kluczowe dla zdrowia projekty”. Podkreśliła, że narasta frustracja, zniechęcenie i niepokój wywoływane przez “nieodpowiedzialne wystąpienia” przedstawicieli MZ. Jak wyjaśniła, stanowisko strony społecznej jest apelem i “ostatecznym sygnałem, że dzieje się coś złego”. Według Marii Ochman, o wielu zmianach w procesie legislacyjnym organizacje pracodawców i central związkowych dowiadują się dopiero z doniesień medialnych, przez co – jak dodała – “mamy wrażenie, że jesteśmy nie tylko pomijani, ale robi się coś za naszymi plecami”. Podkreśliła, że problemem jest nie tylko obecność przedstawicieli rządu i MZ podczas konsultacji, ale jest to też “kwestia potraktowania poważnie partnerów społecznych”. “Chcielibyśmy znać projekty ustaw, móc się do nich przygotować, wiedzieć, jak będą procedowane w Sejmie i przede wszystkim współuczestniczyć” – podkreśliła. “My w tej chwili nie mamy już zaufania” – dodała. Michał Modro, ekspert Business Centre Club w zakresie ochrony zdrowia, wyjaśnił, że jedną z kluczowych kwestii jest sposób finansowania systemu ochrony zdrowia w 2025 r. “Za 29 dni będziemy mieli 1 stycznia i nie wiemy, w jaki sposób będą finansowane świadczenia, ile będzie środków przeznaczonych na ich finansowanie” – zauważył.
Pod listem strony społecznej Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia w sprawie finansowania ochrony zdrowia w 2024 r. oraz 2025 r. podpisali się przedstawiciele: Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Forum Związków Zawodowych, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, NSZZ “Solidarność” oraz Związku Rzemiosła Polskiego.