Nowe zalecenia dotyczące standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców nie będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Przedłużenie prac nad nowym kształtem rozporządzenia ma dać więcej czasu na jego wdrożenie.
Nowe rozwiązania mają zapewnić ich powszechne zastosowanie przez świadczeniodawców i realnie przyczynić się do optymalizacji procesów zarządczych i gospodarki finansowej.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców (Dz.U. z 2015 r., poz. 1126) zostanie niezwłocznie uchylone. Minister Zdrowia i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rozpoczynają prace nad projektem docelowego kształtu rozporządzenia, który zostanie przekazany do konsultacji publicznych na początku drugiego kwartału 2020 roku.
Trwają też prace nad zbudowaniem systemu zwrotnej informacji dla instytucji przekazujących dane, która będzie miała formę prezentacji wskaźników kosztowych i zarządczych na tle zanonimizowanych danych innych podmiotów. Agencja prowadzi również projekt ogólnopolskich szkoleń w zakresie standardu rachunku kosztów.
AOTMiT w swoim komunikacie podkreśla, że wiarygodne, wystandaryzowane, kompletne i uporządkowane dane finansowe uzyskiwane od świadczeniodawców będą mogły być wykorzystywane do procesu taryfikacji świadczeń opieki zdrowotnej, co w bezpośredni sposób przełoży się na optymalne finansowanie świadczeń zdrowotnych w Polsce.
© mZdrowie.pl