Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wystosowali apel w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty, postulując rozszerzenie kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach. „W ostatnich tygodniach koncentrujemy się na kwestii związanej z rozprzestrzenianiem się i próbą zapobiegania pandemii koronawirusa. W tym kontekście ważne jest również zabezpieczenie epidemiologiczne kraju” – czytamy w apelu.
Organizatorem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Na czele Rady Naukowej stoi prof. Adam Antczak. W jej skład wchodzą m.in. prof. dr hab. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
W kontekście walki z epidemią autorzy apelu zauważają, że pierwsze przypadki koronawirusa w Polsce zbiegły się ze szczytem zachorowań na grypę. Utrudniło to znacznie walkę z koronawirusem. Dodają przy tym, że grypa sama w sobie stanowi bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. Od początku roku z powodu grypy zmarło 47 osób, hospitalizacji wymagało aż 11 tys. pacjentów, a zachorowało na grypę lub na choroby grypopodobne ponad 1,7 miliona osób.
Autorzy dokumentu uważają, że dokonywanie szczepień w aptece przyczynić się może do wzmocnienia zabezpieczenia epidemiologicznego. Osiągnięcie wysokiego poziomu wyszczepialności pozwoli nie tylko zmniejszyć zachorowalność, lecz również zapobiegnie ciężkim powikłaniom, hospitalizacjom i zgonom.
„Dlatego w kontekście zwiększania poziomu wyszczepialności należy jak najszybciej przyjąć ustawę o wykonywaniu zawodu farmaceuty i znowelizować prawo farmaceutyczne. Marnuje się duży potencjał, jaki tkwi w farmaceutach” – mówi Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
„Z drugiej strony dla podniesienia poziomu wyszczepialności w naszym społeczeństwie niezbędne są wieloobszarowe działania. A jednym z ważniejszych brakujących ogniw w naszym systemie ochrony zdrowia pozostaje od lat brak możliwości przeprowadzania szczepień w aptekach. To rozwiązanie, funkcjonujące w wielu europejskich krajach, przynosi pozytywne skutki pod postacią wzrostu liczby wykonanych szczepień – zarówno w aptekach, jak i w przychodniach” – mówi prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Postulowane przez ekspertów rozwiązanie funkcjonuje już w dwunastu państwach Europy. Szczegółowe rozwiązania różnią się od siebie. “W przyjętym w Polsce rozwiązaniu aspektem kluczowym przyjęcie odpowiedniego modelu współpracy personelu medycznego z farmaceutami” – mówi Piotr Merks, przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji.
Autorzy apelu dodają, że polski system ochrony zdrowia powinien dążyć w tym kierunku, aby zwiększyć poziom wyszczepialności – „Tak jak zapisano to w strategicznym dokumencie przyjętym przez rząd – Polityce lekowej państwa na lata 2018-2022″.
© mZdrowie.pl