Prowadzenie szczepień w aptekach przez farmaceutów będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian prawno-organizacyjnych – napisał Łukasz Szmulski, p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia. Szczepienia będą wykonywane tylko w tych aptekach, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe.
Kolejna nowelizacja tzw. ustawy antycovidowej, która weszła w życie, przewiduje, że podczas epidemii szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mogą przeprowadzać m.in. farmaceuci z odpowiednimi kwalifikacjami. W piątek na twitterowym profilu Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy opublikowano pismo Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykonywania szczepień przez farmaceutów, podpisane przez p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Łukasz Szmulskiego.
Łukasz Szmulski zapewnia w nim, że minister zdrowia widzi potrzebę rozszerzenia zakresu świadczeń udzielanych przez farmaceutów. Zaznacza jednak, że prowadzenie szczepień w aptekach będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian prawno-organizacyjnych – “Podkreślić należy, że szczepienia będą mogły być wykonywane tylko w tych aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe. Wszystkie świadczenia opieki farmaceutycznej, w tym szczepień, powinny odbywać się w atmosferze zapewniającej prywatność i umożliwiającej respektowanie praw pacjenta. Aktualnie pacjenci nie mają dostępu do pomieszczeń apteki innych niż izba ekspedycyjna. Świadczenie opieki farmaceutycznej w tym zakresie wymagać będzie takich zmian, aby pacjent mógł wejść do dedykowanego pomieszczenia apteki, przestrzennie oddzielonego od obszarów dostępnych publicznie i od personelu apteki, który nie świadczy w tym samym czasie usług opieki farmaceutycznej na rzecz innego pacjenta” – wyjaśnił.
Dyrektor Szmulski zwraca uwagę, że polskie apteki nie mają pomieszczeń konsultacyjno-zabiegowych, a prowadzenie szczepień wymaga spełnienia odpowiednich warunków technicznych i sanitarnych. Pomieszczenie, w którym miałyby odbywać się szczepienia, powinno być wyposażone w stosowny sprzęt, jak również m.in. w pojemniki na odpady niemedyczne, leżankę lub kanapę potrzebne w razie konieczności ułożenia pacjenta w pozycji poziomej. Apteka udzielająca szczepień powinna – zdaniem resortu zdrowia – zatrudniać farmaceutę z dodatkowymi kwalifikacjami w tym zakresie (certyfikat szczepień) – a obecnie farmaceuci takich uprawnień nie mają.
Łukasz Szmulski podkreśla, że aby farmaceuci mogli wykonywać szczepienia, potrzebne będą szerokie zmiany legislacyjne, dotyczące m.in. nadania nowego uprawnienia dla farmaceuty po zdobyciu stosownych kwalifikacji, sposobu dokumentowania wykonanych szczepień, wymogów dotyczących ubezpieczeń farmaceutów, jak również nowych wymogów lokalowych i technicznych dla aptek.
Dyrektor DPL zapowiada, że nie wszystkie apteki będą mogły świadczyć usługi w zakresie szczepień, chociażby ze względu na brak możliwości dokonania zmian technicznych w lokalu aptek i spełnienia wymogów kadrowych – “Reasumując, systemowe wdrożenie usług opieki farmaceutycznej, w tym prowadzenia szczepień przez farmaceutów w aptekach, wymagać będzie wcześniej wprowadzenia szeregu całkowicie nowych przepisów określających prawne, organizacyjne i ekonomiczne podstawy wprowadzenia i funkcjonowania tej usługi w systemie opieki zdrowotnej w tym szczegółowych zasad i warunków ich stosowania. Decyzja o rodzaju usług, jakie będą sprawowane w ramach opieki farmaceutycznej w aptekach, powinien zadecydować przeprowadzony pilotaż, podczas którego farmaceuci będą również wykonywać szczepienia”.
(PAP)