Powstała nowa organizacja pacjentów, zajmująca się systemem opieki zdrowotnej w obszarze onkologii. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna zrzesza 8 fundacji. Jej pierwszym działaniem ma być monitorowanie obietnic składanych przez polityków. “Chcemy brać aktywny udział w debacie publicznej oraz wypracowaniu rozwiązań, które poprawią sytuację chorych” – podkreśla Dorota Korycińska, prezes OFO.
“Ogólnopolska Federacja Onkologiczna powstała z potrzeby zmian systemowych w onkologii. Ze względu na lawinowo rosnącą liczbę zachorowań na raka to dziedzina kluczowa z punktu widzenia zdrowia polskiego społeczeństwa. Skuteczność systemu opieki onkologicznej jest mierzona odsetkiem pięcioletnich przeżyć, który od wielu lat jest w Polsce niższy niż w innych państwach europejskich” – zaznacza Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
W skład nowej Federacji weszły organizacje, które od wielu lat wspólnie inicjowały liczne projekty, dotyczące m.in. zmian w koszyku świadczeń gwarantowanych, organizacji opieki onkologicznej oraz finansowania ochrony zdrowia.
“Naszym zadaniem jest partnerski dialog z instytucjami publicznymi oraz wszystkimi środowiskami, zainteresowanymi zmianą w polskiej onkologii oraz wskazywanie niedoskonałości działania systemu ochrony zdrowia, które pacjenci chorzy na nowotwory złośliwe odczuwają wyjątkowo boleśnie” – mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia, które także weszła w skład OFO.
Główne cele
OFO określiła najważniejsze kierunki swoich działań, do których zalicza:
- zwiększenie dostępności do skutecznego i bezpiecznego leczenia, odpowiadającego aktualnej wiedzy medycznej
- wprowadzenie systemu monitorowania jakości opieki nad pacjentami na poziomie ośrodka, regionu oraz kraju
- wdrożenie systemu aktualizowanych ścieżek postępowania diagnostyczno-terapeutycznego odpowiadających aktualnej wiedzy oraz zapewniającej lekarzowi wsparcie procesu podejmowania decyzji
- monitorowanie zmian w organizacji opieki onkologicznej w celu zapewnienia przejrzystego i wiarygodnego systemu wynagradzania ośrodków
- poprawa infrastruktury, w tym stanu sanitarnego ośrodków prowadzących diagnostykę i leczenie onkologiczne
Pierwszym działaniem OFO będzie system zgłaszania i monitorowania obietnic składanych przez polityków oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Organizacja zamierza raz na miesiąc występować do Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie stanu realizacji zobowiązań. “Na naszej stronie internetowej będziemy prowadzić monitoring tych obietnic, kontrolować czas ich realizacji oraz sprawdzać, jak w rzeczywistości podejmowane działania wpływają na poprawę funkcjonowania pacjentów w systemie ochrony zdrowia”– mówi Marta Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie, która również dołączyła do OFO.
Członkami założycielami Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej są:
- Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza
- Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej
- Fundacja Onkologiczna Alivia
- Fundacja Pokonaj Raka
- Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie
- Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty “Gladiator” im. profesora Tadeusza Koszarowskiego
- Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia;
- Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Choroby nowotworowe są najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku produkcyjnym, niezależnie od płci. W 2015 r. liczba Polaków, którzy zmarli z powodu nowotworu złośliwego po raz pierwszy przekroczyła 100 tys. Według epidemiologów, wzrost zachorowalności doprowadzi do tego, że jeden na czterech Polaków zachoruje na raka, a jeden na pięciu umrze z powodu tej choroby.
© mZdrowie.pl