Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu przeprowadził zaawansowane operacje onkologiczne z wykorzystaniem systemu robotycznego, wspieranego innowacyjnym nożem harmonicznym.
System robotyczny jest wykorzystywany przede wszystkim w skomplikowanych operacjach onkologicznych, takich jak zabiegi usunięcia nowotworów jelita grubego i odbytnicy. Szczególnie korzystają z niego pacjenci z zaawansowanymi zmianami nowotworowymi, u których precyzja i minimalna inwazyjność mają kluczowe znaczenie. Podczas operacji lekarze zastosowali również nóż harmoniczny, który jest idealnie dopasowany do robota. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszone zostaje krwawienie śródoperacyjne, a czas zabiegu się zmniejsza.
“System robotyczny zapewnia najlepsze uwidocznienie struktur, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo chorego. Stosowanie tej metody jest szczególnie istotne u chorych z rakiem odbytnicy, którzy wcześniej poddani byli radioterapii” – powiedział prof. Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych. Jak dodał prof. Lorenc, wprowadzenie robota chirurgicznego zapewnia większą precyzję, lepszą widoczność tkanek i nawet dziesięciokrotne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki temu możliwe jest nie tylko bezpieczniejsze i mniej inwazyjne przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów, ale także zmniejszone zostaje ryzyko powikłań.
Technologia ta jest szczególnie przydatna podczas operacji w trudno dostępnych miejscach, takich jak miednica – zwłaszcza u mężczyzn, gdzie wąska przestrzeń utrudniała dotąd dokładne usunięcie zmian nowotworowych. “Duża część tej operacji była wykonywana przy niepełnej niepełnej widoczności, bo to było po prostu niemożliwe. Laparoskopia tutaj dużo znacznie poprawiła, ale dopiero robotyka właściwie otworzyła do nowe możliwości wizualizacji tkanek” – podsumował prof. Lorenc.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu otrzymał w ubiegłym roku 10 mln zł dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na zakup systemu robotycznego Versius. Sprzęt wykorzystywany jest na co dzień przez zespoły medyczne dwóch oddziałów klinicznych: chirurgii ogólnej oraz urologii i onkologii urologicznej. W sumie specjaliści sosnowieckiej placówki przeprowadzili już ponad sto takich procedur u pacjentów z chorobą nowotworową.