Profilaktyka chorób zakaźnych wśród seniorów jest ważna dla ich zdrowia oraz kondycji psychicznej. O doświadczeniach i przykładach już realizowanych inicjatyw dyskutowali eksperci w ramach projektu edukacyjnego Zdrowie Człowiek Profilaktyka.
“W czasie pandemii COVID-19 to seniorów powinniśmy otoczyć szczególną opieką. A szczepienia są jedną z najskuteczniejszych metod zadbania o ich stan zdrowia. Zachęcamy inne samorządy do podobnych akcji, chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem” – mówiła Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa. Dyskutujący eksperci rekomendowali jak najszersze stosowanie profilaktyki szczepiennej w domach pomocy społecznej i podkreślali dużą rolę jednostek samorządu terytorialnego w jej wdrażaniu. Korzystając ze sprawdzonych przykładów, samorządy mogą opracowywać i realizować tego typu inicjatywy. Dobrym przykładem są miasta projekty w Krakowie i Mielcu.
“W czwartym kwartale 2020 r. zaszczepiliśmy przeciw pneumokokom 600 pensjonariuszy krakowskich domów pomocy społecznej. Dobrowolne szczepienia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców domów pomocy społecznej. Innym z podjętych przez nas działań było przygotowanie programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń pneumokokowych dla mieszkańców Krakowa, którzy ukończyli 75 lat. Program został pozytywnie zaopiniowany przez AOTMiT i w każdej chwili możemy go wdrożyć, aby objąć ochroną szeroką grupę seniorów. W czasie pandemii COVID-19 to seniorów powinniśmy otoczyć szczególną opieką. A szczepienia są jedną z najskuteczniejszych metod zadbania o ich stan zdrowia. Zachęcamy inne samorządy do podobnych akcji, chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem” – mówi Elżbieta Kois-Żurek.
Urząd Miasta w Mielcu realizuje „Program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla osób 65+ zamieszkałych na terenie miasta Mielca”. Osoby po 65. roku życia otrzymują od lutego bony zdrowotne na szczepienia. Po kwalifikacji lekarskiej mogą bezpłatnie wykonać szczepienie. W tym roku zostanie przekazanych seniorom 200 bonów, a sam projekt ma być kontynuowany przez pięć lat.
“Profilaktyka chorób zakaźnych to nieodłączny element polityki senioralnej i zarówno samorządy, jak i domy pomocy społecznej, w miarę możliwości, powinny brać sprawy w swoje ręce i zapewnić swoim mieszkańcom i pensjonariuszom ochronę. Wyrażam wielką nadzieję, że kolejne samorządy będą angażować się w takie działania, tym bardziej, że dają one szereg nieocenionych korzyści. To świetna inwestycja w zdrowie, która bardzo się opłaca. A dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa przestraszonym i zamkniętym w domach w czasie pandemii COVID-19 seniorom – mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, realizator programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora.
W dobie pandemii COVID-19, osoby dorosłe należy także chronić przed innymi bakteriami i wirusami, będącymi przyczyną chorób układu oddechowego, w tym pneumokokami, które odpowiadają za ok. 35 proc. wszystkich potwierdzonych przypadków zapalenia płuc. Zaleca się także upowszechnienie szczepień przeciw pneumokokom i grypie u osób dorosłych powyżej 60. roku życia oraz u osób dorosłych z chorobami przewlekłymi.
W ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka samorządy mogą uzyskać bezpłatne wsparcie w zakresie projektowania i realizacji działań zmierzających do poprawy zdrowia. Na stronie internetowej: www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl znajduje się wiele cennych informacji oraz bezpłatnych narzędzi ułatwiających zaplanowanie, wdrożenie i ewaluację realizowanych przez samorządy programów polityki zdrowotnej. Znajdują się na niej m.in. gotowe schematy programów polityki zdrowotnej i programów zdrowotnych, zgodne z wymogami AOTMiT , a także ankiety ewaluacyjne, wzory pism do NFZ i AOTMiT, kalkulatory kosztów przeprowadzenia programów i formularze programowe.
Zdrowie Człowiek Profilaktyka – to projekt realizowany od 2013 roku, którego celem jest zwrócenie uwagi na aspekt zdrowia publicznego, zarówno w wymiarze centralnym jak i lokalnym. Realizatorzy zwracają uwagę na korzyści wynikające z inwestycji w profilaktykę chorób zakaźnych w lokalnych społecznościach i w miejscach pracy.
Patronat nad tegoroczną inicjatywą objęli: Krajowa Izba Gospodarcza, Business Centre Club, Pracodawcy RP, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Polska Federacja Szpitali, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki, Stowarzyszenie MANKO oraz Fundacja Edukacja Sportowa. Patronami medialnymi zostali natomiast: Rynek Zdrowia, Portal Samorządowy, Głos Seniora, Dziennik Warto Wiedzieć oraz Magazyn Wspólnota.
Pomysłodawcą i inicjatorem projektu są: Fundacja Aby Żyć, Compass Public Relations oraz Market Access Audit w partnerskiej współpracy z Pfizer Polska. W ramach projektu zorganizowanych zostało dotychczas 130 spotkań, debat i warsztatów, w których łącznie udział wzięło ponad 89 tys. osób.