Bezpieczeństwo pacjentów i jakość świadczonych usług – to najważniejszy element porozumienia podpisanego przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Porozumienie zobowiązuje instytucje podległe Rzecznikowi Praw Pacjenta oraz Państwową Inspekcję Sanitarną do współpracy, szczególnie w zakresie zapobiegania zakażeniom szpitalnym, promocji szczepień ochronnych oraz zapewniania bezpieczeństwa żywności w podmiotach leczniczych. We wspólnym komunikacie podkreślono, że te wszystkie trzy obszary są niezwykle ważne z punktu widzenia działalności zarówno Rzecznika Praw Pacjenta, jak i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Z danych Biura Rzecznika Praw Pacjenta wynika, iż 26 proc. wszystkich zgłoszonych do RPP zdarzeń niepożądanych dotyczyło zakażeń szpitalnych. Z kolei blisko 14 proc. wniosków o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych dotyczy wprost zakażeń szpitalnych.
Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski podkreślił podczas spotkania prasowego po podpisaniu Porozumienia, że szczepienia ochronne są bardzo ważne i dlatego należy budować koalicję na rzecz zwiększenia liczby zaszczepionych dzieci. Te działania będą podejmowane wspólnie przez Rzecznika Praw Pacjenta i GIS.
Rzecznik Praw Pacjenta i Główny Inspektor Sanitarny zobowiązali się do współpracy w zakresie m.in.:
- popularyzowania wiedzy o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych personelu medycznego oraz pacjentów;
- promowania podmiotów leczniczych, które realizują dobre praktyki w zakresie monitorowania i rejestrowania zakażeń szpitalnych oraz ograniczania ich występowania;
- promowania jednostek leczniczych popularyzujących wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych przez pacjentów i personel;
- wspólnej analizy zbieranych danych o zakażeniach szpitalnych;
- wzajemnej wymiany informacji na temat wyników urzędowych kontroli oraz wykrytych nieprawidłowości w zakresie nadzoru sanitarnego, bezpieczeństwa żywności w podmiotach leczniczych i przestrzegania praw pacjenta.