W wykazie prac rządu umieszczono informację o planowanym projekcie uchwały w sprawie Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032. Najważniejszym efektem programu ma być wydłużenie życia i poprawa stanu zdrowia polskiego społeczeństwa.
Według rządowego dokumentu, program ma stanowić odpowiedź na obecny i prognozowany wzrost zachorowań na choroby układu krążenia i wynikające z tego skutki w postaci wysokiej umieralności. Z końcem 2021 r. zakończyła się realizacja Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2021. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, wprowadzany projektowaną uchwałą, ma być kompleksową narodową strategią kardiologiczną.
Program – jak przekazano – stanowi reformę polskiej kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, angiologii, neurologii i innych dziedzin pokrewnych związanych z chorobami układu krążenia, skupiając działania w pięciu głównych obszarach, kluczowych dla uzyskania efektu synergii oraz poprawy wskaźników epidemiologicznych. Te obszary to: inwestycje w kadry; inwestycje w edukację, profilaktykę i styl życia; inwestycje w pacjenta; inwestycje w naukę i innowacje oraz inwestycje w system opieki kardiologicznej.
Celem programu jest zapewnienie obywatelom równego i adekwatnego do potrzeb zdrowotnych dostępu do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych przez przyjazny, nowoczesny i efektywny system ochrony zdrowia. Efektem jego realizacji ma być wydłużenie życia i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa. Program ma też doprowadzić m.in. do obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia. Dzięki realizacji programu zmniejszyć mają się różnice regionalne w zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia, związane z dostępnością do świadczeń zdrowotnych, zredukowany ma być poziom klasycznych czynników ryzyka tych chorób w populacji. Efektem programu ma być także m.in. zwiększenie potencjału badań naukowych i projektów innowacyjnych.
Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów wyznaczono na drugi kwartał 2022 r.
Głównymi przyczynami zgonów w Polsce w latach 1990-2019 były i nadal są choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się populacji oraz wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.