Celem tegorocznych działań jest wypracowanie postulatów mających zreformować model profilaktyki i opieki nad chorymi na raka płuca w Polsce. “Wprowadzenie tych zmian będzie właściwie neutralne dla budżetu państwa, przynosząc jednocześnie realne oszczędności m. in. w zakresie kosztów pośrednich” – podkreśliła Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Rak płuca – to najpopularniejszy nowotwór w Polsce, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Zwykle diagnozowany jest w późnym stadiach zaawansowania, co wiąże się ze złymi rokowaniami dla chorych, a przeżycia pięcioletnie nie napawają optymizmem: tylko 13,6 proc. mężczyzn i 18,5 proc. kobiet żyje pięć lat po diagnozie.
Nowy model opieki i innowacyjne terapie
Nowy model opieki powinien być kompleksowy i obejmować pierwotną i wtórną profilaktykę, diagnostykę i leczenie oraz opiekę po leczeniu, czyli rehabilitację i leczenie psychoonkologiczne. Równie ważna jest monitorowanie pacjenta, aby uniknąć powikłań terapii onkologicznej oraz jak najwcześniej wykryć ewentualny nawrót choroby.
Pierwszym postulatem stowarzyszenia jest wzmocnienie edukacji społeczeństwa, w tym młodzieży w zakresie szkodliwości palenia tytoniu i podgrzewania nikotyny. Stowarzyszenie apeluje też o wyeliminowanie reklam produktów tytoniowych i podniesienie cen papierosów. Konieczne jest zbudowanie sprawnie działającej sieć Poradni Pomocy Palącym oraz obowiązkowe zaangażowanie lekarzy poz i medycyny pracy w działania profilaktyczne w grupach ryzyka raka płuca. W ramach profilaktyki wtórnej postuluje się o wdrożenie i popularyzację programów wczesnego wykrywania nowotworów płuca w grupach ryzyka, a także o ujednoliconą ścieżkę diagnostyczną, która zapewni optymalną diagnostykę patomorfologiczną, genetyczną i molekularną.
Powołanie Lung Cancer Units, czyli wyspecjalizowanych ośrodków diagnostyki i leczenia nowotworów płuca oraz poprawa dostępności nowoczesnych procedur medycznych – to kolejne działania, które powinny zostać wdrożone według Stowarzyszenia. Apeluje ono również apeluje o rozszerzenie stosowania immunoterapii oraz o skrócenie czasu oczekiwania na refundację innowacyjnych terapii. Podkreśla także, że należy usprawnić ścieżkę ratunkowego dostępu do technologii leczniczych (RDTL).
Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprezentowały „Poradnik dla pacjenta z rakiem płuca”, który ma pomóc chorym poruszać się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. Jedną z najważniejszych części poradnika jest tzw. ścieżka pacjenta, czyli precyzyjne określenie, krok po kroku, gdzie i w którym momencie powinni być kierowani pacjenci, tak aby możliwe było jak najszybsze prawidłowe rozpoznanie rodzaju raka płuca i wdrożenie adekwatnego leczenia.
© mZdrowie.pl