W reakcji na rosnący problemem z dostępnością leków w Polsce NFZ i GIF wprowadzają bezpłatną infolinię dla pacjentów o numerze 800 190 590.
Infolinia dla pacjentów o dostępności leków
Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głownego Inspektora Farmaceutycznego od 15 lipca będą w ramach infolinii udzielać pacjentom informacji dotyczących dostępności produktów leczniczych oraz zamienników leków, które są chwilowo niedostępne. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że leki, których najbardziej brakowało na rynku aptecznym w ostatnim czasie są już na terenie Polski.
“Będzie bezpośrednia informacja, gdzie dany produkt czy zamiennik jest dostępny” – przekazał Paweł Piotrowski, szef GIF. “Chodzi głównie o substancje czynne, które są produkowane w Chinach. Stało się niestety tak, że Europa wyzbyła się fabryk produkujących substancje czynne, przeniosła je do Chin. Od pewnego czasu apelujemy do producentów, którzy są na naszym rynku, aby zaczęły produkcję substancji czynnych do produkcji leków” – dodał minister Piotrowski. W jego ocenie kwestia niedoboru leków, jest związana z jednym z wytwórców, produkującym leki na schorzenia tarczycy i cukrzycy: “Mamy informacje, że z tymi produktami nie powinno być większych problemów” – uspokaja pacjentów.
Szpitale mają zabezpieczone dostawy leków
Główny Inspektor Farmaceutyczny zapewnia, że szpitale mają zabezpieczone dostawy leków poprzez umowy przetargowe, a główne hurtownie farmaceutyczne, które dostarczają leki do szpitali, posiadają leki na stanie. Tutaj sytuacja jest pod kontrolą. Jak ocenił GIF, braki w dostępności są związane nie tylko z problemami jednego z wytwórców, ale także wiążą się z chińskimi dostawcami substancji czynnych, sytuacją wywozu leków z naszego kraju przez mafię lekową oraz serializacją. Minister Piotrowski odniósł się również do przekazywane w mediach informacji o liczbie 500 niedostępnych na rynku leków – “Nie mówiłbym o 500 lekach, bo opierając się o listę wywozową to dotyczy ok. 95 substancji w różnych postaciach i różnych formulacjach. Lista wywozowa określa produkty, które są zagrożone wywozem, natomiast naszym zdaniem, nie chodzi o 500 pozycji, a zagrożone jest trzysta kilkanaście.”
Nie ma zagrożenia niedostępnością leku Euthyrox
W osobnym komunikacje NFZ informuje, że „Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków. Tak jest między innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca br. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań”.
/ mzdrowie