Psychiatria jest jednym z priorytetowych obszarów w najbliższej kadencji – zapowiedział prof. Szumowski. “Chcemy zakontraktować 300 poradni zdrowia psychicznego. Nowy model opieki ma być bardziej skuteczny i zmniejszyć liczbę hospitalizacji” – zapowiedział szef resortu zdrowia.
Rozwiązanie proponowane przez ministerstwo zdrowia przewiduje, że w poradniach na pierwszym poziomie będą konsultacje z terapeutą i psychologiem, a dopiero kolejnym krokiem będzie spotkanie z psychiatrią. Ostatnim ogniwem opieki mają być specjalistyczne, całodobowe oddziały szpitalne. Finansowanie ryczałtowe wyniesie 500 tys. zł na poradnię. Ta kwota – zdaniem ministra – ma wystarczyć na zabezpieczenie 4-osobowego zespołu w poradni.
Ustalenie poziomów opieki jest sensowne także według Marka Cytackiego z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. “Biorąc po uwagę problemy kadrowe, nie byłoby możliwe zaangażowanie wystarczającej ilości psychiatrów. Warto też mieć na uwadze, że wciąż nie uregulowano statusu psychologów klinicznych jako pracowników medycznych. W kontekście zachodzących zmian, ma to znaczenie pryncypialne” – podkreśla.
Minister zaznaczył, że zmiana organizacji systemu opieki psychiatrycznej na niewiele się zda, dlatego rośnie także finansowanie w tym obszarze.
“W poprzedniej kadencji udało się zbudować model opieki dla dorosłych i rozpocząć program, dzięki któremu pacjent potrzebujący pomocy otrzymuje poradę w Centrach Zdrowia Psychicznego w ciągu 72 godzin. Ten pilotaż rozszerzamy o kolejne ośrodki. Tereny niektórych województw, np. podlaskiego, są już w pełni objęte nowym modelem opieki psychiatrycznej dorosłych” – wyjaśnił minister.
Marek Cytacki, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
Od lipca 2019 r. ruszył pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego, zakładający m. in. możliwość uzyskania pomocy w pilnych przypadkach, zwiększenie dostępności punktów koordynacyjnych oraz w konsekwencji dotarcie do profesjonalnej usługi psychologa, pielęgniarki psychiatrycznej czy terapeuty środowiskowego oraz szybkie wdrożenie planowego postępowania leczniczo-terapeutycznego.
Zarówno pilotaż, jak i zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, służą podstawowemu celowi, jakim jest zapewnienie leczenia tu i teraz, czyli w chwili gry problem zdrowotny tego wymaga. Dodatkowo, by działania te były podejmowane bez konieczności stosowania azylowego systemu leczenia, czyli w środowisku zamieszkania chorego. Pilotaż aktualnie prowadzony jest w części regionów kraju, ale jego pozytywne efekty niestety nie dotyczą wszystkich potrzebujących.
W tym sensie projekt zakontraktowania 300 poradni zdrowia psychicznego zapewne jest kompatybilny z przyjmowanymi nowymi zasadami funkcjonowania opieki psychiatrycznej i służy jedynie przyszłemu wkomponowaniu zakontraktowanych poradni w system kompleksowej opieki. Na tym etapie trudno ocenić, na ile skuteczne będzie uruchomienie nowych placówek, ale zakup tego powinien być nierozerwalnie związany z wdrażanymi już zmianami. Jeśli jednak poradnie te miałyby jedynie dawać chorym możliwość szybszego dostępu do opieki psychiatrycznej w miejscach o ograniczonej dostępności i tam, gdzie nie działa pilotaż – to obawiam się, że poradnie te będą pełniły rolę pomocy doraźnej, bez zachowania logiki profesjonalnej terapii.
Ministerstwo zdrowia zapowiedziało na 10 stycznia konferencję prasową z udziałem wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko i prezesa NFZ Adama Niedzielskiego. Konferencja ma dotyczyć wyceny świadczeń w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży.