„Strategia nie zawiera niezbędnych zachęt napędzających innowacje. A to niezbędne, by zrealizować jej ambitne cele, by przemysł farmaceutyczny w Europie stał się światowym liderem innowacji” – tak EFPIA ocenia projekt europejskiej strategii.
EFPIA pozytywnie ocenia założenia strategii – „Strategia farmaceutyczna UE może wesprzeć europejski ekosystem badań medycznych, zwiększyć odporność regionu na globalne zagrożenia dla zdrowia, sprostać naszym bieżącym wyzwaniom zdrowotnym, a także być kluczową siłą napędową ożywienia gospodarczego w UE. EFPIA z zadowoleniem przyjmuje uznanie przez KE znaczenia tego sektora w planie działania i zobowiązuje się do współpracy z UE i państwami członkowskimi w celu zapewnienia pacjentom w Europie dostępu do potrzebnych im leków oraz wyciągania wniosków z kryzysu COVID-19. Przemysł w Europie może być światowym liderem innowacji medycznych.”
Jednocześnie metody, które w niej zostały zaproponowane, zostały ocenione źle -„Przedstawiona ‘mapa drogowa’ nie zawiera niezbędnych czynników napędzających innowacje”. Stowarzyszenie największych firm farmaceutycznych domaga się stworzenia infrastruktury badawczo-produkcyjnej, która zapewni wsparcie prac nad szczepionkami i lekami nowej generacji – „Oznacza to rozwój sieci badań klinicznych, biobanków i banków danych, budowę europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia, zapewnienie mechanizmów współpracy publiczno-prywatnej w celu przyspieszenia dostarczania pacjentom rozwiązań zdrowotnych i zachęcania do innowacyjnej produkcji.”
EFPIA domaga się wsparcia procesu rozwoju leków, skrócenia procesów regulacyjnych, uproszczenie unijnej sieci regulacyjnej oraz połączonego, ogólnoeuropejskiego nadzoru regulacyjnego i wzmocnienia roli Europejskiej Agencji Leków.
„Zaproponowaliśmy rozwiązania wykorzystujące nowatorskie modele wyceny i płatności, które mogłyby być szerzej wdrożone w europejskich systemach opieki zdrowotnej. Kończąc negocjacje w sprawie rozporządzenia HTA możemy zaradzić rozbieżnościom w ocenach dowodów, do których dochodzi między przemysłem, organami regulacyjnymi i organami HTA. A te rozbieżności – to jedno z najważniejszych i najbardziej złożonych opóźnień w dostępie do nowych terapii” – zauważa EFPIA.
Obecnie ponad 60 proc. surowców wykorzystywanych przez europejski przemysł farmaceutyczny do produkcji leków pochodzi z Chin i Indii. Strategia Farmaceutyczna Unii Europejskiej ma uniezależnić Europę od importowanych leków i substancji czynnych. Zajmie się też nierównym dostępem do leków w UE oraz ich brakami.
© mZdrowie.pl