Do konsultacji społecznych przekazany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych w aptekach. Celem programu jest m.in. ograniczanie zjawiska wielolekowości w polskiej populacji. Prowadzenie przeglądów lekowych w aptekach umożliwiła uchwalona przez Sejm w ubiegłym roku ustawa o zawodzie farmaceuty.
Autorzy projektu chcą w pierwszej kolejności sprawdzić adekwatność i efektywność przeglądów lekowych jako elementu opieki farmaceutycznej. Pilotaż ma też zweryfikować potencjał tych przeglądów m.in. dla identyfikowania i ograniczania zjawiska wielolekowości w polskiej populacji.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że instytucja przeglądów lekowych oraz wynikających z nich indywidualnych planów opieki farmaceutycznej jest pierwszym z elementów docelowego modelu funkcjonowania aptek. Ma ona objąć przede wszystkim pacjentów w grupie wiekowej powyżej 60. roku życia (choć nie wyłącznie), stosujących równocześnie powyżej 10 leków, a przy tym pozbawionych możliwości zbalansowania ich liczby i zracjonalizowania farmakoterapii.
“Jeśli usługa przeglądów lekowych testowana w drodze projektowanego pilotażu wykaże efektywność identyfikacji problemów lekowych, pozwoli na wdrożenie odpowiednich zmian w farmakoterapii oraz poprawi jakości zdrowia u pacjentów, warto będzie rozważyć dalej idące poszerzanie usług opieki farmaceutycznej, np. o celowane grupy pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak np. cukrzyca czy astma” – podkreślono w uzasadnieniu.
Pilotaż obejmie nie mniej niż 750 i nie więcej niż 1000 pacjentów. Ma w nim uczestniczyć nie więcej niż 75 farmaceutów. Będzie realizowany w trzech etapach: organizacji, realizacji oraz ewaluacji programu pilotażowego. Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w ramach postępowania przeprowadzanego przez podmiot leczniczy prowadzony przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pilotaż będą realizowały apteki ze wszystkich województw, zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich.
Wybór realizatorów pilotażu spośród podmiotów kandydujących powinien następować według zasady pierwszeństwa zgłoszeń. Pilotaż będzie mogła realizować dowolna apteka ogólnodostępna (nie przewidziano możliwości aplikowania przez podmioty prowadzące punkty apteczne), która posiada minimalne zaplecze lokalowe. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość wydzielenia przestrzeni zapewniającej minimum dyskrecji w rozmowie z farmaceutą.
Farmaceuta powinien orientować się w materii opieki farmaceutycznej, ponieważ – jak podkreślono w projekcie – jest to opieka specyficzna i dalej idąca niż standardowe usługi farmaceutyczne świadczone dotychczas w aptekach ogólnodostępnych. Kandydat na osobę, która będzie wykonywać przeglądy lekowe u klienta danej apteki, musi posiadać wiedzę potwierdzoną stosownym dyplomem ukończenia studiów podyplomowych lub odpowiednią praktykę w przeprowadzaniu przeglądów lekowych uzyskaną zagranicą.
Autorzy projektu zakładają, że pilotaż będzie trwał krótko, tak aby realnie wykonywana opieka farmaceutyczna w postaci przeglądów lekowych stała się zjawiskiem powszechnym w perspektywie 2-3 lat. Przeprowadzenie pilotażu będzie finansowane ze środków budżetu państwa. Na ten cel przeznaczona jest kwota do 150 tys. zł.