INFARMA “z uznaniem przyjmuje” projekt powołania Funduszu Medycznego i łączy z tym nadzieje na poprawę dostępu do europejskich standardów leczenia oraz innowacyjnych leków. Obawia się jednak, że szczegółowe zapisy mogą ograniczyć dostęp pacjentów do nowoczesnych leków
Według INFARMA, niektóre zapisy zawarte w projekcie ustawy mogą negatywnie wpływać na dostęp pacjentów do nowoczesnych leków. Chodzi o zapisy związane z przebiegiem procesu refundacyjnego. Zagrożeniem dla pacjentów jest przekazanie odpowiedzialności za decyzje refundacyjne do ciała doradczego, jakim jest Komisja Ekonomiczna, której głównym zadaniem jest obniżanie kosztów po stronie Ministerstwa Zdrowia, a nie udostępnianie pacjentom skutecznych opcji terapeutycznych. W opinii INFARMA, odpowiedzialność za udostępnienie leków pacjentom powinna spoczywać na Ministrze Zdrowia, który podejmuje decyzje refundacyjne nie tylko z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, ale przede wszystkim danych związanych z bezpieczeństwem i skutecznością poszczególnych opcji terapeutycznych.
Inne proponowane zmiany, ingerujące w przebieg procesu refundacyjnego oraz w procedurę Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych, według INFARMA “mogą skutkować faktycznym zablokowaniem dostępu do nowych technologii lekowych dla pacjentów”.
INFARMA zwraca także uwagę na niejasne zapisy dotyczące kwestii finansowych, a zwłaszcza finansowania innowacyjnych terapii, w tym określenia, na jakie obszary terapeutyczne dodatkowe środki będą alokowane i jaki faktycznie przewidziano budżet na rzecz zwiększenia dostępu do innowacyjnych terapii lekowych.
Według INFARMA propozycje zawarte w projekcie powinny stać się przedmiotem konsultacji społecznych. A ponieważ ich zabrakło – wnioskuje o “spotkanie wszystkich zainteresowanych stron z projektodawcami, aby wspólnie przeanalizować możliwe długofalowe skutki projektowanych zapisów.”
© mZdrowie.pl