O profilaktyce oraz korzyściach wynikających z obowiązkowych rozmawiać będą uczestnicy debaty prasowej, organizowanej przez Forum Ekonomiczne oraz Główny Inspektorat Sanitarny pt. „Profilaktyka i szczepienia – korzyści społeczne i ekonomiczne powszechnych szczepień obowiązkowych przeciwko rotawirusom”, która odbędzie się 17 października o godz. 11:00 w Centrum Prasowym PAP (ul. Bracka 6/8, Warszawa).
W debacie udział wezmą:
- Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny,
- Adam Niedzielski, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
- Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii,
- Paweł Grzesiowski, Prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń,
- Marta Spyrczak, dziennikarka, przedstawicielka rodziców
Debatę poprowadzi Krzysztof Jakubiak, redaktor naczelny portalu mZdrowie.pl
Na całym świecie, także w Polsce, rotawirusy są najczęstszą przyczyną ciężkiej, przebiegającej z wysoką gorączką biegunki u dzieci do 5. roku życia, która zwłaszcza w krajach rozwijających się bywa przyczyną zgonów. Rotawirus jest bardzo zakaźny. Na skórze, powierzchni przedmiotów oraz mebli może przetrwać od kilku do kilkunastu godzin, dlatego dość łatwo przenoszony jest na rękach lub przez skażone zabawki i inne przedmioty codziennego użytku. Źródłem zakażeń rotawirusowych często są placówki opieki zdrowotnej, tak więc odpowiedzialność państwa w zakresie zapobiegania tym infekcjom powinna być większa.
Rocznie w Polsce z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych hospitalizowanych jest aż 55 tys. dzieci, co generuje koszty w wysokości 140 mln złotych. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na biegunkę rotawirusową jest szczepienie ochronne. W Polsce jest ono obecnie zalecane. Pediatrzy, neonatolodzy i wakcynolodzy od lat walczą o włączenie powszechnego szczepienia przeciwko rotawirusom do Programu Szczepień Ochronnych, jako obowiązkowe. Takie rozwiązanie rekomenduje także Główny Inspektor Sanitarny, Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP, a od ostatniego tygodnia także Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Oszczędności wynikające z wprowadzenia powszechnych szczepień przewyższają koszty ich finansowania przez Państwo – potwierdzają to dane z krajów europejskich, które już zdecydowały się na takie rozwiązanie. Analizy ekonomiczne pokazują, że już po dwóch latach oszczędności mogą wynieść 107 mln zł, a zysk netto 30 mln. Szybki zwrot z inwestycji ze szczepienia i osiągnięte w ten sposób oszczędności można przeznaczyć na pokrycie kosztów innych ważnych zadań w pediatrii, np. poprawę wyceny procedur lub sfinansowanie pozostałych szczepień zalecanych, ale niefinansowanych ze środków publicznych, w których przypadku na efekty ekonomiczne trzeba czekać dłużej.
W Europie w 12 krajach powszechne szczepienia przeciwko rotawirusom są w całości refundowane jak pokazują badania mają bardzo wysoką skuteczność – chronią 85-98% szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej.
*Udział w debacie jest bezpłatny. Zainteresowanych udziałem prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 17 października do godz. 9:00, na adres k.grabka@isw.org.pl. Liczba miejsc ograniczona.