Komitet Noblowski ogłosił swoją decyzję: laureatami nagrody w dziedzinie medycyny i fizjologii są Kaelin Jr, sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza.
Wyniki ich badań to duża nadzieja na przyszłość” – komentuje w rozmowie z mZdrowie prof. Cezary Szczylik. Trójce laureatów przyznano Nobla2019 „za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu” – głosi oficjalny komunikat.
Odkrycia trzech nagrodzonych naukowców mają zastosowanie w licznych gałęziach medycyny. Nie przekładają się w sposób bezpośredni na opracowanie nowej konkretnej terapii. Ale – co zauważa Komitet Noblowski w uzasadnieniu “ma fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami”.
Dwójka laureatów – to Amerykanie, Williama G. Kaelin Jr. z Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School oraz Gregg L. Semenza reprezentujący Johns Hopkins University School of Medicine. Trzeci laureat, sir Peter J. Ratcliffe, jest Brytyjczykiem, a swoje prace prowadzi na University of Oxford i Francis Crick Institute.
Instytut Karolińska w swojej analizie zauważa, że znaczenie tlenu dla życia było jasne od stuleci. Jednak bardzo długo nie rozumiano, jak organizm może się adaptować do zmian jego poziomu. Dzięki pracom tegorocznych noblistów nauka zrozumiała jeden z kluczowych dla życia mechanizmów adaptacji – poznali, w jaki sposób wpływa on na przemianę materii w komórkach i procesy fizjologiczne. – Dzięki nim możliwe było opracowanie nowych metod terapii wielu chorób, w tym nowotworowych – pisze Instytut Karolinska. O komentarz poprosiliśmy prof. Cezarego Szczylika. – To była spodziewana nagroda. Między innymi dlatego, że poznanie mechanizmów hipoksji (czyli niedotlenia – przyp. red.) to nadzieja na opracowanie nowych terapii, także onkologicznych – powiedział. – Dla mnie to także satysfakcja, bo tematy związane z hipoksją od lat pozostają w kręgu moich zainteresowań naukowych i klinicznych. Ta nagroda to fantastyczna wiadomość – dodawał. Jak na podstawie odkryć tegorocznych noblistów opracować nowe leki onkologiczne? Jak mówi prof. Szczylik dokładne poznanie mechanizmów hipoksji daje szanse na opracowanie terapii, której osią byłoby celowe niedotlenienie komórek nowotworowych, a przez to ich wyeliminowanie.