Z roku na rok problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzież pogłębia się, trzeba działać tu i teraz – mówili uczestnicy konferencji “Jednym głosem o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży”. Wskazywali m.in. na rolę, jaką we wsparciu systemu zdrowia mogą odegrać organizacje pozarządowe.
Konferencja zorganizowana przez Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży odbyła się w poniedziałek w Senacie. Na wstępie marszałek Tomasz Grodzki przypomniał, że konferencja była planowana już dawno, jeszcze przed pandemią COVID-19, która ją opóźniła – “Ten temat jest nie tylko megaważny, ale jest trochę zapomniany”.
Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży posłanka Marta Golbik (KO) wskazała, że z roku na rok liczba problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i liczba podejmowanych prób samobójczych przez najmłodszych wciąż rośnie. Podkreśliła, że to państwo i system przez nie stworzony odpowiadają za stworzenie dobrych warunków funkcjonowania młodych ludzi, za to, żeby młody człowiek czuł się bezpiecznie, wiedział, do kogo może się zwrócić o pomoc – “Niestety nasze państwo zawodzi i dlatego spotykamy się, żeby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania systemowe mające służyć zdrowiu psychicznemu naszych młodych”.
“Jesteśmy tu nie tylko o tym, by mówić, w czym zawodzi (system służby zdrowia), ale o tym, co mogą zrobić organizacje pozarządowe, aby to naprawić. Jako fundacja jesteśmy gotowi w każdej chwili, nawet w tym momencie, dokonać kolejnych zakupów, tych najbardziej potrzebnych” – powiedział w czasie spotkania Jerzy Owsiak. Przypomniał, że WOŚP na rzecz psychiatrii dzieci i młodzieży za 4,3 mln zł kupiła już m.in. 798 łóżek szpitalnych i testy psychologiczne. Jerzy Owsiak sformułował zarzuty o brak otwartości i chęci współpracy ze strony rządu w tym obszarze.
Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska poinformowała, że stworzona przez nią Fundacja Unaweza zaprosiła do koalicji ekspertów, inne fundacje i organizacje – “Przystąpiło do nas ponad 20 fundacji. Przeprowadzamy badanie. Mamy wypełnionych przez młodych ludzi 160 tys. ankiet. 160 tys. młodych głosów – to pokazuje, że to nie jest tak, że rodzice się nie interesują, że nauczyciele nic nie chcą robić. Młodzi ludzie chcą mówić, a my chcemy ich słyszeć”. Fundacja przygotowuje raport, który zostanie opublikowany 17 kwietnia. Na jego podstawie zostanie opracowany program profilaktyczny – “Liczymy, że będziemy mieli ten program gotowy do wprowadzania w szkołach, dostępny dla rodziców i młodych ludzi, już we wrześniu tego roku” – dodała.