Zespół ekspertów Narodowej Rady Rozwoju przygotował koncepcję utworzenia ok. 300 centrów opieki nad osobami starszymi. Każde centrum miałoby odpowiadać za populację na danym terenie – jednego lub dwóch powiatów.
Opieka nad seniorami składać by się miały z dwóch filarów. Pierwszym byłaby sieć oddziałów geriatrycznych – jeden oddział na ok. 350 tys. osób. Oddziały wspomagane miałaby być przez sieć Centrów Zdrowia 75 plus – jedno na ok. 120 tys. mieszkańców. “Centra Zdrowia 75+ prowadziłyby opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową.
Zajmowałyby się również koordynacją wszystkich działań medycznych i niemedycznych” – zapowiada Marek Balicki z Narodowej Rady Rozwoju, jeden z autorów koncepcji. Jak oblicza Marek Balicki, przewidywany koszt funkcjonowania ogólnopolskiej sieci wyniósłby około 1,2 mld zł. rocznie. Do jej utworzenia można wykorzystać istniejącą infrastrukturę, a centra mogłyby stanowić wydzielone części budynków istniejących już przychodni lub szpitali. – Liczymy także na pomoc unijną przy budowaniu sieci – mówi Balicki.
Inicjatywa prezydenckich doradców – to odpowiedź na wyzwanie, które stawia przed Polską proces starzenia się społeczeństwa. “Chodzi o to, by przygotować taki program, który będzie pozwalał na jak najlepszą i jak najsprawniejszą koordynację różnych działań podejmowanych wobec osób, które ukończyły 75 lat i starszych” – mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji poświęconej zaprezentowaniu koncepcji Centrum Zdrowia 75+ .
Według obliczeń statystyków już za 10 lat odsetek osób w tym wieku stanowić będzie 11 proc. społeczeństwa. Eksperci Narodowej Rady Rozwoju oceniają, że nasz system ochrony zdrowia jest na to zupełnie nieprzygotowany.
O koncepcji nowej instytucji Rafał Janiszewski, właściciel kancelarii doradczej, mówi następująco: “Każdy powód do tego, by zabrać się do sprzątania jest dobry. A w sprawie systemu opieki, zarówno medycznej jak i społecznej, już naprawdę najwyższy czas, by za to sprzątanie się zabrać. Na razie to otwarty program, otwarty na nowe idee i pomysły. Czy trzeba postawić na wzmocnienie geriatrii? Czy może raczej na podejście geriatryczne w już funkcjonujących branżach medycyny? Sądzę, że warto zabrać się za jedno i drugie naraz. Każdy sposób jest dobry.”
Natomiast dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, ocenia: “Centrum Zdrowia 75 plus to rzeczywiście doskonale obrandowany program, odpowiadający na pilne zapotrzebowanie społeczne. Ja jednak widzę olbrzymi problem już na starcie – kto w tych centrach miałby pracować? Problem jest zarówno z kadrą medyczną jak i po stronie kadry opiekuńczej. Program, żeby dobrze funkcjonował musi opierać się na szerokiej współpracy z samorządami. Wyobrażam sobie go tak, to one właśnie były koordynatorami współpracy w zakresie opieki nad seniorami z organizacjami non-profit.”