Według najnowszych danych, w 2022 roku w szpitalach udzielało świadczeń 2823 psychologów, w tym 1829 zatrudnionych w ramach umowy o pracę i 241 pracujących w ramach umowy cywilnoprawnej – poinformował wiceminister Wojciech Konieczny w odpowiedzi na interpelację posłanki Kariny Bosak
Posłanka Karina Bosak w swojej interpelacji napisała, że wymóg zapewnienia porady psychologa na wszystkich poziomach referencyjnych oddziałów położnictwa i ginekologii funkcjonuje od początku 2022 r., w tym na I poziomie co najmniej pół etatu lub zapewnienie porady psychologicznej w czasie nieprzekraczającym 24 godzin liczonych od momentu zgłoszenia. Wcześniej do spełnienia minimalnego wymogu zapewnienia psychologa w wymiarze co najmniej pół etatu byli zobowiązani wyłącznie świadczeniodawcy realizujący umowy w zakresie położnictwo i ginekologia – trzeci poziom referencyjny. Parlamentarzystka chciała zatem wiedzieć kto i w jaki sposób kontroluje, czy wymóg zapewnienia opieki psychologicznej jest przez szpitale wypełniany oraz czy ministerstwo ma zamiar pozyskać dane o stanie zatrudnienia psychologów w poszczególnych szpitalach.
Wiceminister Konieczny w swojej odpowiedzi przekazał, że zawód psychologa uregulowany jest w ustawie z dnia 8 czerwca 2001 roku o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, a zgodnie z art. 6 tej ustawy, nadzór nad wykonywaniem ustawy sprawuje minister właściwy do spraw pracy. Odnosząc się do kwestii dotyczącej sprawowania kontroli, przypomniał, że to do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia należy przeprowadzanie postępowań o zawarcie umów, zawieranie i rozliczanie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz monitorowanie prawidłowości postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz realizacji tych umów.
Odnosząc się do pytania w sprawie danych o zatrudnieniu psychologów w poszczególnych szpitalach, Ministerstwo Zdrowia posiada wyłącznie dane o ogólnej liczbie psychologów udzielających świadczeń na podstawie danych zawartych w sprawozdaniu MZ- 29 Sprawozdanie o działalności szpitala ogólnego, które są przekazywane w związku z obowiązkiem, o którym mowa w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 o statystyce publicznej. Ze sprawozdań wynika, że w szpitalach w 2022 r. – to są najbardziej aktualne dane – udzielało świadczeń 2823 psychologów, w tym 1829 zatrudnionych w ramach umowy o pracę i 241 pracujących w ramach umowy cywilnoprawnej. W Biuletynie Statystycznym Ministra Zdrowia z 2023 r. opracowanym przez Centrum e-Zdrowia znajdują się m.in. informacje na temat pracujących w zakładach długoterminowej i stacjonarnej opieki zdrowotnej. Zgodnie z tabelą „Pracujący w zakładach długoterminowej, stacjonarnej opieki zdrowotnej. Stan w dniu 31.12. danego roku” w 2022 r. psychologów pracujących w zakładach długoterminowej i stacjonarnej opieki zdrowotnej było 1024.