Przedstawiciele Pracodawców RP złożyli na ręce wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego rekomendacje dotyczące funkcjonowania systemu rehabilitacji medycznej. Propozycje obejmują m.in zmiany w zasadach finansowania świadczeń, wzrost wynagrodzeń fizjoterapeutów, zwiększenie nakładów finansowych oraz weryfikację skuteczności kinezyterapii i fizykoterapii.
„Waga punktowa świadczeń rehabilitacyjnych powinna zostać podniesiona tak, by odzwierciedlała ona nakład pracy personelu. Zmiana ta przełoży się na wzrost wynagrodzeń i pozwoli uniknąć nieodwracalnych szkód dla systemu oraz pogłębiającego się niezadowolenia pacjentów i profesjonalistów medycznych” – podkreślają eksperci.
Pozytywnie oceniono decyzję Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o wprowadzeniu w rehabilitacji medycznej aplikacji do prowadzenia list oczekujących pacjentów AP KOLCE i przedstawili propozycje optymalizacji jej działania.
Uczestnicy spotkania zaznaczyli także, że potrzebne są rozwiązania zmniejszające liczbę konsultacji medycznych, z których pacjenci rezygnują bez odwołania. W rehabilitacji marnuje się w ten sposób od 10 do 15 proc. świadczeń.
Pracodawcy RP liczą, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia jak najszybciej podejmą działania, by ratować polską rehabilitację medyczną z głębokiej zapaści – dla dobra pacjentów, profesjonalistów medycznych i całego systemu ochrony zdrowia.
@mZdrowie.pl