Fundusz w wysokości dwóch miliardów euro ma służyć w sytuacjach kryzysowych, tak aby Komisja Europejska mogła interweniować samodzielne bez oglądania się na decyzje państw członkowskich.
Na początku pandemii Covid-19, gdy Włochy apelowały do Komisji Europejskiej o pomoc w postaci personelu medycznego, wyposażenia i sprzętu (przede wszystkim respiratorów) – pomoc nie nadeszła w wystarczającym zakresie. Władze w Brukseli tłumaczyły, że w Komisja Europejska nie ma do dyspozycji ani odpowiednich zasobów ludzkich, ani sprzętowych, ani nawet funduszy na zorganizowanie takiej pomocy. Wszytko zależy od decyzji i dobrej woli państw – członków Unii.
Utworzenie funduszu rezerw strategicznych ma zmienić możliwości szybkiego działania Komisji Europejskiej. Komisja zaproponowała, by dać Unii narzędzia umożliwiające szybsze reagowanie, gdy sytuacja kryzysowa, taka jak koronawirus, uderzy jednocześnie w kraje UE. W tym celu ma powstać fundusz rescEU. Ma być częścią unijnego mechanizmu ochrony ludności i otrzymać 2 miliardy euro w latach 2021-2027.
„Kiedy koronawirus uderzył w Europę, brakowało różnego rodzaju sprzętu medycznego we wszystkich państwach członkowskich. Wtedy UE nie miała ani siły, ani środków, aby zaoferować sprzęt; mogliśmy tylko zachęcać podmioty europejskie do współpracy. Europejczycy tymczasem oczekują, że UE podejmie działania w czasie kryzysu. Musimy zatem wyciągnąć wnioski z tej lekcji i lepiej przygotować się na ewentualne przyszłe kryzysy. By w przyszłości nie pozostawić żadnego kraju UE samemu sobie” – mówi Janez Lenarčič, unijny komisarz do spraw sytuacji kryzysowych.
W ramach nowego mechanizmu Unia chce utworzyć rezerwy sprzętowe na rzecz reagowania nie tylko na kryzysy medyczne. Dlatego obejmą one sprzęt medyczny, szpitale polowe, karetki – w tym samoloty i śmigłowce, ale także samoloty przeciwpożarowe. Komisja zaproponowała znaczne zwiększenie swojego budżetu na pomoc humanitarną o 5 mld euro. W kolejnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 kwota 14,8 mld euro ma być przeznaczone na lepsze reagowanie i pomoc potrzebującym na całym świecie. „Pandemia udowodniła, że sytuacja ogólnoświatowa ma poważny i bezpośredni wpływ na życie obywateli Unii” – komentuje Janez Lenarčič. Jego zdaniem wzmocnione siły rescEU stworzą Komisji Europejskiej możliwości skutecznego wspierania państw członkowskich i obywateli, czego zabrakło na początku epidemii we Włoszech.
© mZdrowie.pl